Eğitim Haberleri

  Sağlık Bakanlığı hastanelerine akademisyen yetiştirilecek

  AA
  22.09.2014 - 11:34 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı, bünyesindeki eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapacak akademisyenleri, kuracağı Sağlık Bilimleri Üniversitesinde yetiştirecek.

  Bakanlık Müsteşarı Eyüp Gümüş, kaliteli, hızlı ve ulaşılabilir bir sağlık hizmeti verilebilmesi için hastanelerdeki teknik donanımın dışında sağlık çalışanı kadrosunun da yeterli olması gerektiğini söyledi. Bu nedenle hastanelerde hekim kadrosunun kuvvetlendirilmesi gerektiğini anlatan Gümüş, "Hastanelerin çok iyi bir hekim kadrosuna sahip olması gerekiyor. Bu nedenle Sağlık Bilimleri Üniversitesi kuruyoruz" dedi.

  Gümüş, buna yönelik tüm çalışmaların tamamlandığını belirterek, "Rektörlüğü İstanbul'da olan ve tüm eğitim hastanelerinin bağlı olduğu bir akademik yapı kurulacak. Hekimlerin tamamen akademik ortamda eğitim vermesine ve araştırma yapmasına olanak sağlayacak bir yapı oluşturacağız" diye konuştu.

  Özlük hakları iyileştirilecek

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin amacının istekleri yetiştirmek olmadığını söyleyen Müsteşar Gümüş, şöyle dedi:
  "Şimdi eğitim hastanelerimizde yaklaşık bin 500 doçent ve profesör var. Bunların özlük hakları, normal devlet üniversitesindekiler gibi değil. Emeklilik hakları ve maaşlar çok farklı. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerinden özel sektöre kaçışlar oluyor. Bunun engellenmesini istiyoruz. Bu nedenle bakanlığın eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapacak hekimlerin özlük haklarının diğerleri ile aynı hale getirerek, onları kazanmak istiyoruz."

  Sağlık Bilimleri Üniversitesinden uzmanlığını tamamlamış hekimlerin yararlanabileceğini anlatan Eyüp Gümüş, "Burası YÖK'e bağlı olacak, biz de hastanelerimizi afiliye edeceğiz. Bakanlık hastanelerinde çalışan hocalarımızın özlük haklarını üniversite ile aynı hale getirerek, onları eğitim hastanelerimizde tutmak istiyoruz" diye konuştu.

  Etiketler: hastane , akademisyen
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı