Gündem Haberleri

  Sağlık Bakanı Akdağ, Özbekistan'da

  A.A-Bahtiyar Abdukerimov
  04.12.2009 - 18:45 | Son Güncelleme:

  Özbekistan'a resmi ziyarette bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Taşkent'teki temaslarının ikinci gününde, Göğüs Cerrahi Merkezinde incelemelerde bulundu.Akdağ ve beraberindeki heyeti karşılayan Merkez Başkanı Prof. Dr. Firuz Nazirov, çalışmaları hakkında bilgi verdi. Akdağ, daha sonra hastanede yapılmakta olan ameliyatları izledi.

  Özbekistan'a resmi ziyarette bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Taşkent'teki temaslarının ikinci gününde, Göğüs Cerrahi Merkezinde incelemelerde bulundu.
  Akdağ ve beraberindeki heyeti karşılayan Merkez Başkanı Prof. Dr. Firuz Nazirov, çalışmaları hakkında bilgi verdi. Akdağ, daha sonra hastanede yapılmakta olan ameliyatları izledi.


  İncelemelerinin ardından açıklama yapan Akdağ, Özbekistan ile ilişkilere çok önem verdiklerini, bu çerçevede sağlık alanındaki ilişkileri mutlaka kuvvetlendireceklerini ifade etti.


  Özbekistan'ın Orta Asya'daki büyük bir devlet olduğunu kaydeden Akdağ, Özbekistan'ın Türkiye ile tarihi, kültürel ve kan bağlarına işaret ederek, her iki halkın da yaşantısının birbirine çok yakın olduğunu kaydetti.


  Akdağ, sağlık alanında bir koordinasyon sağlayacaklarını, Türkiye tarafından Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Paç'ın koordinatör olarak tayin edildiğini, Özbek tarafından da bir koordinatörün belirlendiğini bildirdi.
  Bu koordinatörlerin iki ülke sağlık bakanlarına sürekli rapor vereceklerini ve bu çerçevede ilişkilerin suratla gelişeceğini kaydeden Akdağ, Özbekistan'ın sağlık alanındaki ilerlemeyi takdir etti.


  Akdağ, ülkedeki tüm görüşmelerinin çok verimli geçtiğini, her iki tarafın da ilişkileri kuvvetlendirmek arzusunu çok yüksek bulduğunu belirtti.
  "Özbekler Türklere, Türkler de Özbeklere kardeş gözüyle bakıyor" diyen Akdağ, bu çerçevede çalışarak aradaki irtibatı kuvvetlendirmek gerektiğini vurguladı.
  Akdağ ve beraberindeki heyet, yarın trenle ülkenin tarihi kenti Semerkant'a hareket edecek. Akdağ, burada, Türk sermayesi ile kurulan Turkuaz-Semerkant Ticaret Merkezinin açılışını yapacak ve bazı tıbbi kuruluşlarda incelemelerde bulunacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı