Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr.Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Yemek buzdolabında nasıl saklanmalı?

HER konuda vermiş olduğunuz yararlı bilgilere teşekkür ederim. Bu sorum belki anlamsız gelebilir ama benim için önemli.

Pişmiş yemekleri buzdolabında 2-3 gün kadar saklıyoruz. Bu süre içinde yemeklerin konulduğu kabın ağzının sıkıca kapalı mı olması gerekiyor, yoksa hava alması için biraz aralık mı bırakılmalı? Rumuz:GÜVENÇ

GIDALARIN uygun koşullarda saklanması, insan sağlığı açısından en önemli konulardan biridir. Buna dikkat edilmediği taktirde, öncelikle gıda zehirlenmesi olmak üzere, bir çok sağlık sorununun doğması kaçınılmaz olacaktır. Bu açıdan bakıldığında bu sorunuz hiç de anlamsız değil. Pişmiş yemekleri buzdolabında 2-3 günden fazla tutmak doğru değil. Bu süre içinde yemeklerin konulduğu kabın ağzının sıkıca kapalı olmasına dikkat edilmelidir.

Bunun nedenlerinden biri yemeklerin kokularının birbirine karışmasını önlemek ise bir başka neden de yemeğin kurumasını önlemektir. Buzdolabının soğuk ortamı yemeklerin nemini kaybetmesine yol açar. Bu, yemeklerin kuruması kadar, nemin buzdolabının kondansatöründe yoğunlaşmasına ve kalın buz tabakalarının oluşması da buzdolabının soğutma kapasitesinin düşmesine yol açar.

Yemeklerin açık konulması, buzdolabına konulan yıkanmamış sebze ve benzeri maddelerden bakteri dökülmesine yol açarak yemeği kirletebilir.

Buzdolabında yiyeceklerin havalanması ile ilgili bir uyarı vardır. Ancak bu, kapağının açık bırakılması şeklinde değil, kapların buzdolabına yerleştirilirken aralarında hava dolaşımına izin verilecek şekilde yerleştirilmesi, şeklindedir. Serin hava kapların arasında dolaşamazsa kapların ve dolayısıyla içindeki gıdaların soğumasını sağlayamaz. Bu da yeterli derecede korunma sağlayamayacaktır.

Doğumum zor mu olacak?

A.ARAÇ/ANKARA

MİNYON tipli olmak, doğumun mutlaka zor olacağını göstermez. Önemli olan, tıp dilinde pelvis olarak adlandırılan leğen kemiğinin, bebeğin geçişine uygun durumda olmasıdır.

Eğer bu yönde bir şüphe varsa, hamilelikten önce, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bir doktora giderek muayene olmak yararlıdır. Eğer kemik yapısı uygun değilse, doğum mutlaka sezaryenle olacaktır.Down sendromuna gelince, bu kromozom bozukluğuyla ilgili bir durumdur. Genetik konusunda gelişmiş merkezler, hamilelik sırasında, amnios sıvısı tetkiki ile teşhis koyabiliyorlar.

Ancak teşhis edilebilse de tedavi edilebilecek bir hastalık olmadığı için, gebeliği sonlandırmak ya da kadere rıza gösterip doğumu beklemekten başka çare yok.

Eğer ailenizde, Down sendromlu birileri olduğu için bunu soruyorsanız, büyük hastanelerimizde ve özellikle üniversite kliniklerinde bulunabilen Genetik Danışma Merkezlerinden birine başvurmanızı öneririm.

Mektup adresi: Dr.Gündüz Tezmen, Hürriyet Gazetesi Medya Towers Güneşli 34544-İstanbul

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X