Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr.Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Tavuk karasının çaresi var mı?

SAYIN doktor, halk arasında tavuk karası olarak adlandırılan hastalık hakkında bilgi rica ediyorum. Bu tavuk karası, göz merceği ile mi, kaslarıyla mı, yoksa göz tabakalarıyla mı ilgilidir? Hastalar neden karanlık ya da yarı karanlıkta göremiyorlar? Neden ilerleyerek körlüğe doğru gidiyor? Doktorlar, bu hastalığın çaresinin olmadığını, A vitamininin körlüğü geciktirebileceğini söylüyorlar ve daha ziyade kalıtıma bağlı olduğunu ekliyorlar. Tıpta bu konuda bir gelişme var mı? Mete B.

HALK arasında tavuk karası olarak adlandırılan hastalığın tıptaki adı retinitis pigmantosadır. Bu hastalığı olanlar, akşamları ya da alaca karanlıkta göremezler.

Hastalık kalıtımla ilgilidir. Her hastada mutlaka yakınlarında hasta olanlar bulunamasa da, yapılan çalışmalar bunun kalıtımla geçen bir hastalık olduğunu kanıtlamışlardır. Bu hastalığı anlayabilmek için, öncelikle gözün yapısını anlatmak istiyorum. Göz, bir fotoğraf makinesine benzetilebilir. Ön kısmında ışığı kıran bir mercek, arkasında karanlık bir odacık ve görüntünün düştüğü film tabakası. Fotoğraf makinesindeki filme karşı, gözde retina tabakası vardır. Buraya düşen görüntüler, rodlar ve konlar tabir edilen özel hücreler tarafından algılanarak görme siniri aracılığıyla beyindeki ilgili merkeze iletilir. Görmemizi sağlayan hücrelerden konlar parlak ışıkta işlev gösterirken, rodlar az ışıkta bile görmeyi sağlar. İşte tavuk karası hastalığında retinadaki rod hücreleri etkilenmekte ve görev yapamamaktadır.

Hastalık küçük yaşlardan itibaren kendini göstermeye başlar. Yaklaşık l0 yaşında göz dibi muayenesi yapılırsa, tıp dilinde pigmantasyon olarak adlandırılan koyu renklenme görülür.İlerleyici bir özellik gösterir. Giderek daha parlak ışık gerektirmesinin yanı sıra, görme alanında da daralmalar olur, yani hastalar yan tarafları daha zor görmeye başlar. Tam görmezlik de orta yaşlardan sonra gelişebilir.Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Yüksek dozda A vitamini kullanılarak hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması düşünülür. Öte yandan bu hastalarda sık görülen miyopluğun gözlükle düzeltilmesi, katarakt gelişirse, ameliyat yapılması gibi durumu bozan diğer faktörlerin de takip edilerek ortadan kaldırılması gerekecektir. Bu nedenlerle tavuk karası olanların devamlı olarak bir göz doktorunun takibinde kalması yararlı olmaktadır.

Mektup adresi: Dr.Gündüz Tezmen, Hürriyet Gazetesi Medya Towers Güneşli 34544-İstanbul

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X