Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr.Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Henoch-Schölein Hastalığı

YAKLAŞIK 1.5 aydır, 5 yaşındaki kızımın hastalığıyla mücadele eden bir anneyim. Çocuğumu ilk götürdüğüm doktor, Henoch-Schönlein purpurası teşhisini koydu. Kan, idrar ve dışkı testleri yapıldı, sonucunda, korkulacak bir şey olmadığı ve bu hastalığın sindirim sistemine vurduğu anlaşıldı. Çocuk devamlı kusmaya başladı, hatta bir gece kan dahi kustu. Sonra beni bir büyük hematologa yolladılar. O da, bu hastalığın bir kan hastalığı olmadığını, bunun kendi çocuk doktorumuz tarafından tedavi edilebileceğini söyledi.

Verdiğimiz ilaçlarla çocuk biraz iyileşir gibi olurken, birdenbire eski haline dönüyor, eklem yerleri şişiyor, karın ağrıları başlıyor. Kol ve bacakları halka halka deri altı kanamaları şekline dönüşüyor. Bu durum 2-3 kezdir tekrarlıyor. Bu hastalığın iyileşmesi çok zaman alır diyorlar. Bu hastalık tamamen geçer mi? tedavisi için başka bir hastaneye gitmem gerekirmi?

L.BURAK / ANKARA

TIP dilinde Henoch-Schönlein purpurası olarak adlandırılan hastalık bir anlamda alerjik kökenli bir sağlık sorunudur. Çeşitli etkenlere bağlı olarak gelişen yanlış bağışıklık, damar sistemini etkileyerek deri altı kanamalar tarzında döküntülere yol açabilir. Bu döküntüler, deride olduğu kadar sindirim sisteminde , böbreklerde ve eklemlerde de olabilir.Sindirim sisteminde olan döküntüler, sindirim kanalı içine kanamalara neden olabilir.

Sindirim kanalına olan kanamanın belirtisi dışkının katran gibi siyah çıkması, kusma olduğu taktirde, kahve telvesi görünümünde olmasıdır. Eklemlerdeki döküntüler, eklemlerde romatizma benzeri ağrılar, kızarıklık ve hareket kısıtlılığı gibi belirtilere neden olur. Böbrekleri tuttuğu taktirde idrarda kanama ortaya çıkar. Kanama bazen gözle görülebilecek derecede, bazen de sadece mikroskopla tespit edilecek derecededir.

Ayrıca yapılan idrar tahlilinde protein (Albumin) olduğu da belirir. Hastaların yaklaşık yarısında böbrek tutulması görülebilir. Birkaç haftalık aralarla hastalığın ataklar yaptığı görülür. Hastaların büyük bir kısmında hiçbir belirti kalmaksızın iyileşme elde edilirken, bazılarında böbrekte tahribat ortaya çıkabilir. Hastalığı bir çeşit alerjik hastalık olduğunu belirtmiştim. Özellikle küçük çocuklarda, ateşle seyreden üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra ortaya çıkabilir.

Çok sık olmamakla birlikte ilaç alerjisi de hastalığın belirmesinde etken olabilir. Bu nedenle her vakada, etken olabilecek ilaç araştırması yapılmalıdır.Hastalığın tedavisinde ilk aşama, hastalığa neden olabilecek etkenlerin belirlenerek ortadan kaldırılmasıdır. Bu etken ortadan kaldırıldıktan sonra sadece belirtileri gidermeye yönelik tedavi yeterli olabilir. Eklem tutulması, şişlik, karın ağrısı gibi şikayetleri çok olanlarda kortizon tedavisi etkili olacaktır. Devamlı ataklar sonucu böbreğin etkilenerek kronik bir böbrek hastalığının ortaya çıktığı durumlarda, bağışıklık baskılayıcı ilaçların, örneğin Azothioprin’in yararlı etkileri görülebilir. Size tavsiyem çocuğunuzu tıp fakültelerinden birinin çocuk kliniğine götürmenizdir.

Karnıma sanki bıçak batıyor

A.ÇETİNER / ANKARA

EĞİLİP kalkmalar ve uzanmalar tarzındaki hareketlerden sonra karnınızda, nefesini kesecek tarzda ağrılar olması ve bunun bir dakikalık istirahattan sonra kendiliğinden düzelmesi, geçirdiğiniz ameliyatla bağlantılı bir kas kramplaşması. Bildiğiniz gibi ameliyat sırasında kas kitleleri de kesilir. Kesilen yerler daha sonra kaynarsa da, burada çizgi halinde bir bağ dokusu oluşur. Özellikle kas güçleri zayıf olanlarda ters hareketler, hele bir de soğuksa, kramplaşmalara neden olur. Endişe edecek bir durum olmamakla beraber, karın kaslarınızı güçlendirici hareketlerle bu olayı giderebilirsiniz.

Mektup adresi: Dr.Gündüz Tezmen, Hürriyet Gazetesi Medya Towers Güneşli 34544-İstanbul

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X