Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr. Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

İzolasyon maddesi kanser yapar mı?

BİR yıl kadar önce banyomuzun tavanını muhtelif akıntılardan dolayı, su izolasyonu yapan bir madde ile boyadık. Sorun tümüyle halloldu. Eşim ve ben bir süre sonra, banyo yaparken öksürmeye başladığımızı fark edip bunu aramızda tartıştık, ancak bir neden bulamadık. Bir süre sonra bir yakınım, bu tür ürünlerde ’asbest’ maddesi bulunduğunu ve bunun da kansere yol açabileceğini söyledi.Böyle bir ihtimal var mıdır? Kanser riski başlamışsa bunu hangi muayenelerle anlayabiliriz.?

E.ŞEN

İNSANLARDA çevre bilincinin başlaması çok güzel. Bu aşamada sadece yakın çevresi için geçerli olmakla beraber zamanla bu bilincin iyice yerleşeceği yolunda umut veriyor. Türk halkında yerleşmesini dilediğim bir alışkanlık da, iyice bilmediği konularda insanları etkileyici yorumlar yapmaması. Arkadaşınızın söylediği asbest, gerçekten kanser riski yaratan bir maddedir. Ancak bildiğim kadarıyla asbest, su izolasyonunda değil, ısı izolasyonunda bir dönem kullanılmış ve riski nedeniyle kullanımı sınırlanmış bir maddedir. Bu nedenle, sizin, nem için sürmüş olduğunuz üründe asbest olacağını sanmıyorum. Bu tür ürünler için önemli olan, eritici maddeleridir. Kuruma süreci içinde buharlaşan bu maddelerin tahriş edici özelliği olabilir. Bunun için de sürdükten sonra, kuruma sürecinde, ortamın iyice havalanmasını sağlamalısınız. Siz bu ürünü sürdükten sonra, bir yıl kadar bir süre geçtiğine göre öksürüğünüzü bununla bağdaştırmak pek mümkün gözükmüyor. Banyo gibi nemli ortamlarda üreyebilecek küf mantarları da, alerjik tepkimelerle öksürük nedeni olabilir. Kullanmadığınız zamanlarda banyonuzun iyice havalanmasını sağlamak, küf mantarı üremesi ihtimali olan ve temizlik sırasında kolayca ihmal edilen kıyı-köşe yerleri, çamaşır suyu katılmış suyla iyice temizlemek çare olabilir.Şikayetleriniz devam ederse, alerji konusunda uzman bir hekime başvurarak alerji incelemesi yaptırabilirsiniz.Eğer kullandığınız üründen çok emin olmak istiyorsanız, üreticisi ile temasa geçerek ’madde güvenlik bilgisi’ talep edebilirsiniz. Madde güvenlik bilgisi, bir ürünün içinde hangi maddenin hangi oranlarda bulunduğu ve bunların sağlık üzerindeki bilinen risklerini kapsayan bilgilerdir.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

Mektup adresi: Dr.Gündüz Tezmen, Hürriyet Gazetesi Medya Towers Güneşli 34544-İstanbul

X