Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr.Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Artroz eklem yüzeylerini aşındırır

70 yaşında emekli bir kadınım. Yalnız yaşıyorum, bu nedenle de sağlıklı olabilmek ve kendi işini yapabilmek, benim için daha önemli. Sorunlarım çok, vücudumun her yerinde kireçlenme var.

Doktorların dediğine göre artrozmuş. 5 yıl önce başladı. Ayak tabanlarım müthiş bir şekilde yanıyor. Hele akşamları yatınca şikayetlerim dayanılmaz oluyor. Çeşitli doktorlara gittim, bu daha çok şeker hastalarında olurmuş. Kan tahlilleri, röntgenler yapıldı herhangi bir şey bulunamadı.

Kemiklerimde erime olduğu da söylendi. Üç ay kemik pekiştirme tedavisi yapıldı, bilemiyorum kemiklerim ne kadar sağlamlaştı. Bu arada diz üstünden itibaren tüm bacaklarıma yayılan iltihap toplamış gibi ağrılar oluyor. Doktorlara anlattığımda, yaşlılıktan deyip çıkıyorlar. İyi de, yaşayacaksam sağlıklı yaşasam olmaz mı? HATİCE UMUTLU

/ ANTALYA

ANLATTIĞINIZ tabloda başlıca iki sorun var. Bunlardan birincisi, artroz hastalığı. Tıp dilinde artroz kelimesi eklem aşınması, dejenerasyonu anlamına gelmektedir. Artroz halk arasında, eklem kireçlenmesi olarak tanınır. Aslında artrozda kemikler kirecini kaybetmeye de başlar. Kireçlenme, eklemlerin kenar kısımlarında oluşur. Bu kireçlenmeler çevredeki dokuları tahriş ettikçe de romatizmal türde ağrılar ya da duyu sinirlerinin tahrişi sonucu, halk arasında siyatik olarak bilinen hastalıktakine benzer ağrılar ortaya çıkar. Bilindiği gibi siyatik, bacağa giden ana sinir olup, bel fıtığı ve benzeri durumlarda dayanılması güç ağrılara yol açar. Aynı ağrının benzeri boyun omurları hasta olan kişilerde kol ve göğüs kısmında olmaktadır.

Artrozun kesin tedavisi yok. Belirtileri ortadan kaldıracak türde ilaç kullanmak yararlı olmaktadır. Ayrıca kemik zayıflamasına karşı tedavi de uygulanır. Bu nedenle bir fizik tedavi uzmanının denetiminde kalmak yararlı.Diğer şikayetiniz olan ayak yanmasına gelince, doktorlarınızın da söylediği gibi, bu tür şikayetler daha çok şeker hastalarında ortaya çıkar. Tıp dilinde nöropati olarak adlandırılan bu belirtilerin ortadan kaldırılması için, B grubu vitaminleri, yüksek sayılacak dozda kullanmak yararlı olmaktadır. Ancak gerçek nedenin araştırılması da gerekir. Kan ve idrar tahlillerinin normal bulunması, sizin, kan şekeri dengenizin normal olduğunu kanıtlamaz. Bu gibi hallerde, gizli şeker bulunabileceğini de düşünerek, şeker yüklemesi diye de bilinen, glikoz tolerans testinin yapılması gerekir. Bir iç hastalıkları uzmanına başvurduğunuz taktirde bu konu aydınlığa kavuşacaktır.

Mektup adresi: Dr.Gündüz Tezmen, Hürriyet Gazetesi Medya Towers Güneşli 34544-İstanbul

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X