Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr.Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Böbrek nakli gerekebilir

S.YÜKSEL / AYDIN

ANNENİZE kronik böbrek yetersizliği teşhisi konulmuş ve siz 21 yüzyılda böbrek hastalığına çare bulunamamasını eleştiriyorsunuz. Aslında sorun sadece tıpta değil. Annenizde böbrek taşı var. Muhtemelen yıllar boyuca zaman zaman idrar yolu iltihabına yakalandı ama hastalığı önemseyip çare aramadı. Her iltihaplanma böbrekten birşeyler götürdüğü için, geri kalan yeterli olmamaya başladı. Aslında üresinin çok yüksek olmaması, böbreğin tümüyle kayıp durumda olmadığını düşündürüyor. Proteini kısıtlanmış bir diyet ve bol su içerek üre yükselmesini önleyebilir. Belirli aralıklarla doktora kontrol olarak yeni iltihaplanmalarla böbrek fonksiyonlarının daha da kaybedilmesi önlenebilir.

Öte yandan, böbrek fonksiyonları daha da bozulsa bile herşey bitmiş olmaz. Belirli aralıklarla diyaliz makinasına (suni böbrek) bağlanarak yaşamını sürdürebileceği gibi uygun, doku grubunda böbrek bulunursa böbrek nakli de yapılabilir.

Her sarılık hepatit değildir

E.ALTUĞ/ANKARA

DAHA önce geçirmiş olduğunuz Hepatit B tümüyle iyileşmiş, bundan sonrasında herhangi bir tedavi gerektirmez. Daha sonra oluşan göz aklarınızın sararması nedeniyle yapılan tetkikte de 'Gilbert' hastalığı olduğunuz söylenmiş. Bunun da size bir zararı yok. Yorulduğunuz zamanlarda kandaki bilirubin düzeyi arttığı için göz aklarınızda sararma oluşabilir, bunun hepatit ile bir ilişkisi yok.Kesin bir tedavisi olmadığı gibi bulaşıcı da değildir, normal yaşantınızı sürdürebilir ve evlenebilirsiniz.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X