Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr.Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Merdiven çıkarken yoruluyorum

Nurhan

/İSTANBUL

BEN 17 yaşındayım. Bu zamana kadar diş hekimi dışında doktora gitme gereğim olmadı. Son bir yıldan beri çay içtikten sonra yanımda birisi sigara içtiğinde, ardından ben merdiven çıkarken nefes nefese kalıyorum. Bu bir hastalık belirtisi midir?

DOKTORA gitmek zorunda kalmayışınız çok güzel ama, hiç doktora gitmediğinizle öğünmeyin. Bizim önerimiz belirli zamanlarda sağlık kontrolu yaptırarak, belirti vermeyen bir sağlık sorunu bulunup bulunmadığını erkenden öğrenmek kadar, sağlık tavsiyeleri ve aşılama gibi yöntemlerle de sağlığı korumaya çaba göstermenizdir. Çay ve sigaranın bir araya gelmesi ile kolay yorulmanızı açıklamak zor. Eğer astım gibi bair hastalığın başlangıcı varsa, sigara dumanına maruz kalmakla nefes darlığınız artıyor olabilir. 17 yaşındaki bir gencin merdiven çıkarken nefes nefese kalması normal bir olay değil. Hiç hastalanmamış olabilirsiniz ama doğuştan gelen bazı rahatsızlıklar, örneğin kalp hastalıkları da olabilir. İç hastalıkları uzmanı bir doktora muayene olamanız yararlı olacaktır.

Kan tablonuzu kontrol ettirin

M.ALACA

BAŞKACA sağlık sorunu olmadan zaman zaman kramplar girmesine karşı doktorlarınızın önerdiği magnezyumlu ilaçlar doğru bir seçimdir. Ayrıca kandaki sodyum, potasyum, klorür ve kalsiyum gibi mineralleri de kontrol ettirerek, düzensizlik varsa, bunlara yönelik önlemler almak da gerekebilir.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X