Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr.Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Beynimde sorun mu var?

Birkaç yıl önce yaşadığım bir sorunum var. 3-4 yıl önce bir gece ensemde bir basınç hissettim. Baş dönmesi, kusma ile ensem kazık gibi oldu. Bir süre için bacağımı sürüklediğimi hatırlıyorum. Sonradan gittiğim doktorların kimisi beyin damarımın tıkandığını, kimisi de iltihaplı bir durum geçirdiğimi söyledi. Uzun süre önemli bir sorunum olmadı. Birkaç ay önce şiddetli baş dönmesi ve kusma atağı oldu. Gitiğim doktor yine önemli bir şey olmadığı söylendi. Ancak bu durumlar bende hep bir kaygı yarattı. Bana bir yol göstereceğinize inanıyorum. M.MEŞELİ

Tariflere dayanarak kesin bir şey söylemek olanaksız. Olayın sadece baş dönmesi, denge bozukluğu ve kusma boyutuna bakıldığında iç kulaktaki denge sistemini ilgilendiren bir sorun olarak düşünmek mümkün. Ancak ilk atağınızda şiddetli baş ağrısı, ense sertliği gibi şikayetleri ve bacağınızda geçici felç benzeri durumu dikkate aldığımızda kafa içinde basınç artışı ile beyin ve beyinciği ilgilendiren bir sorun hatıra geliyor. Bu hallerde kesin teşhise varabilmek için, tercihen atak sırasında nörolojik muayene yapılması ve bilgisayarlı tomografi ya da daha iyisi MR gibi tetkikler yapılmalıdır.

Olayın 3-4 yıl gibi uzun bir süre tekrarlamaması iyi ancak kesin bir güvence değil. Olayı tam olarak aydınlatabilmek için bu gün de yapılabilecek şeyler var. MR yöntemleriyle beyni ve beyin damarlarını görüntülemek yararlı olacaktır. Eğer beyinde anevrizmalar, yani damar baloncukları varsa ve sadece genişlediği sıralarda böyle belirtiler veriyorsa, bunun bilinmesinde yarar var. Bu konu özellikle tansiyonunuzun yükselmeye başladığı bu dönemde daha da önem taşımaktadır.

En kısa zamanda bir nöroloji uzmanına başvurmakta yarar var.

Sperm rengi değişti

24 yaşında ve bekarım. Son günlerde sperm rengim kahverengi olmaya başladı. Bu bir hastalık belirtisi mi?

K.KOÇER

Sperm renginde zaman zaman hafif değişmeler olabilir. Ancak kahverengi gibi koyu bir renk değişimi tarif ettiğinize göre, burada bir kanama ihtimali söz konusudur. Kanamanın ortaya çıkmasında aşırı cinsel yaşamın etkisi olabileceği gibi burada bir sorun olması ihtimali de mevcuttur.Böyle durumlarda üroloji uzmanı bir doktora başvurmak gerekir. Muhtemelen sperm tahlili isteyecek ve sonuca göre de tedavi edecektir. Doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X