Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr. Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Gençlik çok sigara içiyor

<ı>A.K.

ÜZERİNDE öncelikle durmak istediğim konu sigara içmeniz... Buna öncelik vermemin nedeni, çevremdeki gençler arasında sigara içenlerin çok sayıda olduğunu görmem. Batı ülkelerine bakıldığında, gençliğin sigara karşıtı olduğunu görüyoruz. Bunda, gençliğin eğitim ve kültür düzeyinin eski kuşaklara göre daha yüksek olması rol oynuyor. Sigaranın ne denli büyük bir sağlık sorunu olduğunun tartışılmaz bir biçimde ortaya konulmuş olması, bilinçli kişilerin sigaradan uzaklaşmasını sağlıyor.

Ülkemize baktığımda, birçok olay gençliğin kültürlü ve bilinçli olduğunu gösteriyor, bunu gururla karşılıyoruz ama sigara örneğine baktığımızda da, zaaflarına yenik düşmesi, umutsuzluğa düşmemize neden oluyor. Ben yine de, gençlere, sigaranın zararlarını iyi anlatamadığımızı düşünerek teselli bulmak istiyorum. Bu konuda medyaya da büyük görevler düştüğü inancındayım. Temiz toplum yaratmak için harcanan çabaların hiç olmazsa yarısını, sağlıklı bir toplum yaratmak için de harcamalarını bekliyorum.

Sizin sorununuza gelince; şikayetlerinizin, tıp dilinde kronik farinjit olarak adlandırılan boğaz iltihaplanmasına bağlı olduğu anlaşılıyor. Bunun oluşmasında, sigara içmeniz de bir etken olmuş. Ancak temelinde yatan sorun, burundan nefes alma zorluğunuzdur. Kulaklarınızın da tıkanması ve ağrıması, burundan nefes almanızın güç olduğunu düşündürüyor. Bu sorun çözülmeden, ne farinjitten ne de kulak ağrısından tam olarak kurtulabilirsiniz. Orta kulağınızı burun arkasına bağlayan kanal tıkandığı için, kulakta basınç değişikliğine bağlı olarak ağrılar belirirken, ağızdan nefes aldığınız için ısıtılamamış, nemlendirilmemiş ve tozlarından arındırılmamış hava boğazınızdaki iltihaplanmanın iyileşmemesine neden oluyor. Hele sigara içmeye devam ederseniz, tahriş daha artacaktır.

Kulak boğaz ve burun hastalıkları uzmanı bir doktorun denetimine girmeniz ve belirli aralıklarla kontrola gitmeniz yararlı olacaktır.

Şeker ilacı kullanmalı mıyım?

<ı>İK.GÖKÇE

KANDAKİ şeker düzeyinin normalin 30-40 mg kadar üstünde olması halinde, hastanın perhizle idare etmesi söz konusu olabilir. Daha yüksek rakamlar ve perhiz döneminde yapılan kontrollarda yüksek rakamların bulunması halinde, ilaç tedavisine geçilebilir. Ancak kesin kararı hastayı muayene eden doktor vermelidir. Etkili maddesi Acarbose olan Glucobay isimli ilaç, diğer ilaçlardan daha farklı bir özellik taşımaktadır. Etkisini, unlu, şekerli ve nişastalı gıdalar demek olan karbonhidratların bağırsaktan emilmesini azaltarak göstermektedir. Bu etkiyle, katı perhiz ihtiyacını ortadan kaldırabilmekte ya da şeker düşürücü ilaçların daha düşük dozlarda kullanılabilmesini sağlamaktadır.

İki yıldır yaram kapanmadı

<ı>İR.GÜLER

İKİ yıl önce trafik kazası sonucu ciğerinizin yarısını alırken yapılan ameliyatın yaralarının hala kapanmamış olması normal bir durum değil. Eğer elinizde, durumunuzu ayrıntılı olarak tanımlayan bir tıbbi rapor varsa, onun fotokopisini gönderdiğiniz taktirde size daha fazla yardımcı olabileceğimi sanıyorum.

Ülser araştırılmalı

<ı>T. TEZER

Son yıllarda, ülser hastalarının sindirim sistemlerinde bir mikrop tesbit edildi. Helikobakter pilori adı verilen bu mikrop, özellikle tekrarlayan ülserlerin nedeni olarak düşünülmektedir. Eğer bir kişide tekrarlayan ülser sorunu varsa ve yapılan tetkiklerde H.Pilori mikrobunun varlığı tesbit edilirse, buna karşı etkili bir tedavinin de eklenmesi gerekir.

Eğer sizin de sindirim sisteminizde bu mikroptan bulunduğu belirlenmişse endişe etmeyin. Çünkü, mikrop taşıyan herkesin ülser olmasi da sart degil. Herhangi bir gastroenteroloji ya da ic hastaliklari uzmanina başvurursanız, durumunuz değerlendirilecek ve gerekli tedaviniz yapılacaktır.

X