Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr.Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Testislerimde ağrı var

52 yaşındayım. Birkaç yıldan beri testislerimde, slip tipi iç çamaşırların oluşturduğu sancı vardı, önemsemedim. Fakat son zamanlarda testislerimin küçüldüğünün farkına vardım.

Bunun bir tedavisi var mı? Bir tedavi, ilaç önermeniz mümkün mü? Üroloji uzmanı, bu hastalıklar için uygun doktor mudur? l Kaya

BİR organın giderek küçülmesi o organın işlevlerinde de bir azalma olduğunu düşündürür. Tıp dilinde 'atrofi' olarak adlandırılan bu tablo, ya o organda doku hasarına yol açan iltihap benzeri bir olaya ya da o organa kan götüren damarlarda bir soruna bağlı olabilir. Sizin olayınız yıllar öncesi başlamış. Bir organda ağrı olması o organda bir sorun olduğunu düşündürür. Bu sorunun ne olduğu ya da önem derecesini bir doktor belirlemelidir. Siz ağrınızı slip tarzı külota bağlamışsınız ama daha önce sorun yaratmayan bir çamaşır türünün artık sorun nedeni olmasının altında başka bir etkenin olabileceğini düşünmeliydiniz.

Olayın tedavisinin olup olmadığı, varsa bunun ne olduğunun anlaşılması için muayene ve belki de bazı ek tetkikler gerekebilir. Bu konu sizin de düşündüğünüz gibi üroloji uzmanlarının ilgi alanı içindedir.

Simir testi nedir?

B.AYKUT

İngilizce yazılışı ‘smear’ olan test, sizin sorduğunuz tarzda yani ‘simir’ olarak okunur. Salgıların sürülerek mikroskop camına yayılması ve özel boyalarla boyandıktan sonra, hücrelerinin yapısının incelenmesi anlamına gelir. Genel bir isim olduğu için birçok kısmın incelenmesinde kullanılmakla beraber, son dönemde en yaygın olarak rahimdeki hastalıkların ve kanser riskinin araştırılmasında kullanılmaktadır. Bu nedenle aslında ‘vaginal smear’ denilmesi gerekirken kısaca ‘smear’ olarak adlandırılmaktadır.

Bu tetkik yöntemiyle ilgili bilgiler bu köşede defalarca yer aldı. Ben o yazılar sırasında tetkikin diğer adı olan Papanikolau testinin kısaltılmışı olan Pap-Test adını kullanmıştım. Eğer köşemi sürekli izliyorsanız, bu yazıları da okumuş olmalısınız.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X