Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr.Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Alerjilerden tümüyle kurtulmak zor

N.Zoroğlu/İSTANBUL

ALERJİLERDEN tümüyle kurtulmak genellikle mümkün olmuyor. Çocuklukta olan alerjilerin bazen, büyüyünce geçtiğine rastlanabilmektedir. O yıllardaki doktorun sözlerinin temelindeki bilgi budur. Siz 22 yaşında olduğunuza göre, büyüme aşamalarına bağlı olarak kendiliğinden kaybolma ihtimali yok demektir. Durum böyle olunca size düşen iki şey var. Birincisi, alerji nedeni olan etkenden mümkün olabildiğince uzak durmak, ikincisi de, kaçınılmaz olarak maruz kalınan maddelerin yol açtığı alerjinin belirtilerini ilaçla gidermek. Soğuk alerjisinde, soğuk havalarda açıkta kalan yerleri eldiven vb, giysiler kullanarak olabildiğince azaltmak ve buna rağmen oluşabilen alerjik belirtiler için de ilaç kullanmak. Siz kullandığınız ilacın kısa etkili olduğından şikayetçisiniz ama, doktorunuzla konuşursanız 24 saat gibi uzun süreler etki gösteren ilaçlardan birine başlayabilirsiniz.

Mantar ilaçları iyi geliyor

Murat Önel/ANKARA

SORUNU tersine incelersek, size verilen mantar ilaçlarıyla hastalığınız önemli ölçüde gerilediğine göre, hastalığınızın mantar olması ihtimali çok yüksek. Kaldı ki, tarifleriniz de bu ihtimali kuvvetlendiriyor. İlaçların bitmesiyle hastalığın geri dönmeye başlaması tedavinin yeterli sürece uygulanmadığını düşündürüyor. Doktorunuzla tekrar görüşmenizi tavsiye edeceğim. Bu görüşme sırasında, ilaçların yanısıra almanız gereken, giysilerin temizliği vb. diğer önlemleri de sormayı ihmal etmeyin.

Annemin böbrekleri iflas etmiş

S.Yüksel/AYDIN

ANNENİZE kronik böbrek yetersizliği teşhisi konulmuş ve siz 21. yüzyılda böbrek hastalığına çare bulunamamasını eleştiriyorsunuz. Aslında sorun sadece tıpta değil. Annenizde böbrek taşı var. Muhtemelen yıllar boyuca zaman zaman idrar yolu iltihabına yakalandı ama hastalığı önemseyip çare aramadı. Her iltihaplanma böbrekten birşeyler götürdüğü için, geri kalan yeterli olmamaya başladı. Aslında üresinin çok yüksek olmaması, böbreğin tümüyle kayıp durumda olmadığını düşündürüyor. Proteini kısıtlanmış bir diyet ve bol su içerek üre yükselmesini önleyebilir. Belirli aralıklarla doktora kontrol olarak yeni iltihaplanmalarla böbrek fonksiyonlarının daha da kaybedilmesi önlenebilir.

Öte yandan, böbrek fonksiyonları daha da bozulsa bile herşey bitmiş olmaz. Belirli aralıklarla diyaliz makinasına (suni böbrek) bağlanarak yaşamını sürdürebileceği gibi uygun, doku grubunda böbrek bulunursa böbrek nakli de yapılabilir.

Doğum kontrol hapları kilo yapar mı?

G.Uçanı/İZMİR

DOĞUM kontrol hapları da hormonal kökenli olduğu için, bazen, kullananlarda kilo alma gibi bir yan etkiyle karşılaşılabilir. Bu gibi yan etkileri en aza indirmek için hormon düzeyi çok az olan ilaçlar üretilmeye başlandı. Bunlardan birini seçebilirsiniz. Doğum kontrol hapı kullanarak kısır kalmak diye bir şey olmaz. Sadece, uzun süre ilaç kullananlarda ilacı bırakır bırakmaz hamile kalmak mümkün olmayabilir, hamile kalmak için birkaç ay geçmesi gerekebilir.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X