Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr. Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

<>

Bir süre önce benim saçımın yarısı aniden döküldü. Dermatoloji uzmanının tedavisinden sonra yeniden çıkmaya başladı ama bazen yer yer delikler halinde aniden dökülüyor. Bu olay yaklaşık 12 yıldan beri devam ediyor. Ne önerirsiniz?

M.DİLEK/Almanya

Saç dökülmelerinin değişik tipleri ve nedenleri var. Sizin anlattığınız tip, Alopecia Areata denilen, saçın yer yer dökülmesi tablosuna benziyor. Bu tabloda saç bazı delikler oluşturacak sekilde aniden döküldüğü gibi, dökülme alanları çok daha geniş de olabilir.

Bu hastalığın nedeni kesin olarak bilinmiyor. Çoğu zaman stresi sorumlu tutmakla beraber, bağışıklık sisteminin bilinmeyen bir nedenle yanılarak kendi saç köklerine saldırması şeklinde de açıklanıyor. Bağışıklık sisteminin yanılarak kendi bünyesine zarar vermesi sonucunda ortaya çıkan tüm hastalıklarda (otoimmün hastalıklar) olduğu gibi bunda da kesin bir tedavi yok. Sürekli doktor denetiminde kalarak hastalığın yaptığı ataklara uygun tedaviler uygulanması şu anda tek yol olarak gözükmektedir. Siz de bunu sürdürüyorsunuz, yalnız stresin bu konudaki olumsuz etkisini de ihmal etmemenizi tavsiye ederim. Saçınızla ilgili sorunlar arttıkça stresiniz de artacak bu da 'kısır döngü'ye dönüşecektir. Bu gerçeği algılayarak saçınızı çok sorun etmemeye çalışmanızın yararlı olacağı kanısındayım.

Hormon bozukluğu mu var?

<ı>12 yaşındaki oğlumun penisi çok küçük, idrarını yaparken üstünü ıslatıyor. Aşırı kilolu olduğu için de göğüsleri kız gibi büyük. Bu normal bir durum mu, yoksa hormon bozukluğu mu var? Y.M.

12 yaşında da olsa bir çocuğun penisinin 1 cm. kadar olması normal bir durum değil. Burada bir hormonal yetersizlik düşünülebilir. Aşırı kilolu olmasının bunda olumsuz etki yaptığını sanıyorum. Çocuğunuzu endokrinoloji deneyimli bir çocuk doktoruna ya da bir üniversite hastanesinin çocuk kliniğinin endokrin servisine muayene ettirmenizi tavsiye ederim.

Bu arada idrar yaparken üstünü ıslatma konusuna da dikkat çekmek isterim. E-mail ile göndermiş olduğunuz kısa mektupta çok ayrıntılı bilgi yok. Bazen penisin idrar deliğinin uçta değil de altta olduğu haller de var. İdrar kanalının tam kapanmaması sonucu olabilen bu tabloda idrar deliği penisin ortalarında ve hatta kök kısmında olabilir. Böyle hallerde idrar karşıya doğru değil aşağıya doğru akar. Tıp dilinde hypospadias denilen böyle bir tablonun da bulunması ihtimaline karşı, oğlunuzu muayene eden doktora bu konuyu da bahsetmenizi tavsiye ederim.

X