Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Sırt ağrılarım geçmiyor

23 yaşında ve iki çocuk annesiyim. İlk hamileliğim sırasında sırtımda ağrı başladı. Aynı zamanda göğüslerime de vuruyordu. Doktor, muayene ettikten sonra, kadınlarda özellikle yaz aylarında böyle ağrılar olabileceğini söyledi. O arada idrar yolu iltihabım da vardı, ilaçları kullandım, üç ay rahat ettim. Ama ağrılarım tekrarladı. Bir süredir bacaklarımda da ağrı oluyor. Hareket ettiğimde bacaklarım rahat, sürekli oturunca ya da geceleri yatarken şikayetlerim oluyor.

Emine GÜNEŞ

ÖNCELİKLE kadınlarda yaz aylarında sırt ağrılarının olmasının doğal olduğu yolundaki teşhis konusunda herhangi bir bilgim olmadığını belirteyim. Ben böyle bir durum bilmiyorum ama, eğer doktorunuz daha farklı şeyler söylediyse o başka. Sırtta olan ağrılarınızın göğüslerinize kadar yayılması, olayın sadece sırt kaslarına bağlı olması ihtimalini biraz uzaklaştırır. Çünkü sırt ve göğüsteki kas grupları farklıdır ve birbirini etkileme ihtimali düşüktür. Böyle bir durum daha çok sinir sistemini düşündürür. Sırt omurları arasından çıkan sinir kökleri, kaburgaların arasından öndeki göğüs kemiğine kadar ulaşır. Benzer şekilde boyun omurlarının arasından çıkan sinir kökleri de, boyun, sırt, göğüs ve kolda ağrı nedeni olabilir. Ancak bu bilgiler bacaklarınızdaki ağrıları açıklamaz. Bacaklarınızdaki ağrıların hareketsiz olduğunuzda daha çok olması, olayın eklem ya da kemik gibi sistemleri değil de kasları ilgilendirdiğini düşündürüyor. Sorunların çözümü için teşhisin kesinleştirilmesi gerekir. Romatizmal hastalıklar uzmanı bir doktora başvurarak tetkik yaptırmalısınız.

Çocuklarımın nefes sorunu var

ÇOCUKLARIMIN nefes alma soruuna bir çare arıyorum. Geceleri ağızları açık ve sesli nefes alıyorlar. Nefes alırken zorlandıklarını hissediyorum, hemen nefesleri tıkanıyor. Bir çare yok mu? Ç.BAYDAL

ÇOCUKLARINIZ temel sorunu burundan nefes alamamaları. Ağızdan nefes almaya çalıştıklarında genizleri tıkandığı için rahat nefes alamıyorlar. Çocuklarınızı Kulak Burun ve Boğaz Hastalıları uzmanı bir doktora götürün ve muayene ettirin. Eğer 'burun eti' ya da 'geniz bademciği' denilen türde bir oluşum burun kanalını tıkıyorsa, ameliyatla bunu aldırmanız sorunu çözecektir.

Sorun alerjik nezle gibi bir nedenle burunlarının iç zarlarının şişmesine bağlıysa, düzenli ilaç kullanımı çare olabilir.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X