Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Depresyonum iyileşmiyor

47 yaşında ve 8-9 yıldır depresyon hastasıyım. İlk yıllar sadece sonbaharda, bir ay kadar sürerdi, gittikçe uzamaya başladı. Çeşitli ilaçlar kullanıyorum, önceleri iyi geliyor ama sonradan bünyem alışıyor herhalde. Şu aralarda menopoza girmişim. Bu gün hormon ilacı kullanmaya başladım. Hayatımda her şey iyi olduğu halde ben sürekli ağlıyorum. Şaşırıp kaldım, ne yapmam gerekiyor?

Nilgün \ Feneryolu

DEPRESYONU kabaca iki gruba ayırabiliriz. İlki, insanı çok etkileyen üzen olaylardan sonra yaşanan ve bir anlamda geçici olan tipidir. Diğeri ise hastalık olarak nitelendirebileceğimiz tipidir. Burada, üzecek, sıkacak herhangi bir olay olmadan depresyon kendiliğinden başlar.

Kış, depresyonların sık görüldüğü dönemdir. Kapalı, yağışlı, aydınlık olmayan hava, kısa günler, uzun geceler ve kışın insan bünyesinin farklı çalışması gibi etkenler depresyonun ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Kış döneminin uzun yaşandığı kuzey ülkelerinde depresyon önemli sorunlardan biridir. Buralarda, yaşanan ve çalışılan ortamları iyi aydınlatarak olumlu etkiler yaratmaya çalışıyorlar.

Depresyonun tedavisi kısa değil. Hastanın durumuna uygun ilaçları seçerek uzun süre tedavi uygulamak gerekiyor. Bu süreçte hastanın doktor denetiminde olması çok önemli. Ruh halindeki dalgalanmalara göre ilaç çeşitleri ve dozlarında düzenlemeler yapmak gerekiyor. Daha önce sürekli doktor değiştirmiş olmanız yanlış. Bir yıldan beri aynı doktora devam ediyor olmanız doğru bir karar. Doktor bünyenizi tanıyacak ve size uygun tedavileri düzenleyecektir.

Menapoz da depresyonun ortaya çıkması ya da ağırlaşmasında önemli bir dönem. Sanırım bir süreden beri şikayetlerinizin artmasında bunun önemi olmuştur. Başladığınız hormon tedavisinin bu yönde de olumlu etkisi olacaktır. Ayrıca, monoton yaşantının dışına çıkmak da olumlu olabilir. Eğer doktorunuz da uygun görürse, tatile çıkmanız, hatta diğer dönemlerde dernek vb. yardım işleriyle uğraşmak içe kapanmanızı önleyecektir.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X