Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Kist tekrarlar mı?

17 yaşında bir kızım. Bir süre önce sol overimde kist oluştu. 15 günde ilaçla tedavi edildim, kist temizlendi. Yine sancılandığım için gittiğim doktor, her iki overimde kist olduğunu söyledi.

Bu kistler alınır mı? İleride çocuğumun olmasını engeller mi? T.Ş.

OVERLERİN (yumurtalıkların) üzerinde çok sayıda yumurta taslağı bulunur. Her ay bunlardan biri gelişir, üzerindeki zarı patlatarak yumurtalıklardan rahim içine atılır. Eğer bu süre içinde cinsel birleşme olursa döllenerek gebeliği başlatır.

Eğer yumurta hücresinin üzerindeki zar kalınsa bunun patlaması pek kolay olmayabilir. Bunlar bazen büyürler ve kist oluştururlar. Kistler bazen kendiliğinden patlayarak yok olur. Sizin daha önceki kistiniz böyle olmuş. Zaman zaman küçük kistlerin oluşması çok önemli değil. Hormonal yapıyı kontrol edip düzensizlikler varsa bununla ilgili ilaç kullanılabilir. Eğer kistler çok büyür ve sorun yaratmaya başlarsa ameliyat yapılabilir.

Ara sıra bu tür kistlerin oluşması, eğer başka bir sorun yoksa gebelik için engel değildir.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X