Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Okur mektupları

Göğsümde sızılar var

<ı>31 yaşında 1,50 boyunda 55 kiloda bir bayanım. Yaklaşık 2 ay önce sol göğsümün sol kenarında sanki bir yara varmış gibi, dokundukça bana acı veren sızılar oluşmaya başladı. Bu sızılar adet döneminde 15 gün önce başlıyor, gün yaklaştıkça artıyor, kanama başlayınca bu sızı kayboluyor. Bu sızı başlamadan önce göğsümün ucundan az miktarda bir sıvı gelmişti. Ben dokuz yıllık evliyim, altı yaşında bir kızım var. Kızımı 2 yıl emzirmiştim. Adet periyodum düzenli, 21 günde bir oluyorum. Altı yıldır korunmuyorum. İlişki dönemlerini yumurtlama günlerine getirmemeye dikkat ediyorum.

E.A.

Gebelikten korunmada 'gün saymak' çoğu zaman geçerli olan bir yöntem. İki adet kanamasının başlangıçları arasında geçen sürenin ortasına rastlayan gün genellikle yumurtlama olur. Bu günlerde ilişki ile gebe kalınır. Ancak bu yöntemin kesin güvenilir olmamasının nedeni adet düzeninde aksama olması ihtimalidir. Büyük bir stres ya da herhangi bir hastalık oluşması halinde, yumurtlama günü gecikebilir. Bu bilinemeyeceği için güvenli sayılan günlere gelindiği sanılarak ilişki kurulursa gebelik oluşabilir. Siz 21 gün arayla adet gördüğünüzü belirtiyorsunuz. Aslında bu sık rastlanan bir süre değil. Bu süre genellikle 28 gün civarındadır. Eğer siz bir adet kanamasının bitimi ile diğerinin başlaması arasındaki süreyi sayıyorsanız, yanlış yapıyorsunuz. Adet kanamasının süresine bağlı olmaksızın, iki adet kanamasının başlangıçları arasında geçen süreyi dikkate almak gerekiyor. Eğer bu süre 21 gün ise de normal olarak kabul edilebilir. Benim özellikle dikket çekmek istediğim konu, bu sürelere bakarak doğum kontrolu uyguladığınız için, yanlışa düşmenizi önlemektir. Sizin esas şikayetiniz olan ağrıya gelince, bunun adet düzeni ile bağlantısının olması meme dokusuna bağlı olduğunu gösteriyor. Hormonların artşına bağlı olarak dokularda gerginlik artması, ağrınızı ya da sizin tarifinizle sızınızı arttırıyor. Bu durum genellikle meme dokusunda fibrokistik bir yapı bulunması halinde ortaya çıkar. Tehlikeli bir durum değildir. Kesin olarak teşhisi için mamografi denilen meme röntgenini çektirmek gerekir. Öte yandan ağrılarınızın ortaya çıkmasından önce meme ucundan akıntı gelmesi, prolaktin adı verilen süt salgılatıcı hormonun artmasını düşündürür. Eğer bu hormon belirli bir düzeyin üzerine çıkarsa, adetlerde aksamalar ya da adetlerin tümden durması (amenore) görülebilir. Bu hormonun da kandaki düzeyini belirlenmesini sağlamalısınız. Eğer artma varsa, gebelik oluşmuş ve emzirmeye hazırlanıyormuşsunuz gibi meme dokusunda süt salgılatıcı kanallar gelişir. Bu yöndeki tetkikin en doğru yolu, bir cerraha başvurarak, onun yönlendirmeleri doğrultusunda hareket etmektir.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X