Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Okur mektupları

Küçük kızım hasta

<ı>A.Eke

Halen 4 yaşında olan kızınızın konuşmayı başaramaması ve son zamanlarda aniden yere düşerek titremeye başlaması beyniyle ilgili bir sorununun olduğunu düşündürüyor.

Aniden yere düşerek titremeye başlaması halk arasında ’sara’ olarak adlandırılan epilepsi nöbetine benziyor. Bu da beyinle ilgili bir sorun bulunduğunun kanıtı.

Almanya’da çeşitli doktorlara başvurduğunuzu ve verimli bir sonuç alamadığınızı belirtiyorsunuz. ’Verimli’ sözcüğü ile eğer yapılan tedavilere rağmen çocuğunuzun iyileşmediğini anlatmak istiyorsanız, beyinle ilgili ve özellikle kalıtsal bir çok hastalığın kesin tedavisinin olmadığını belirtmek isterim.

Eğer yapılan tetkiklere rağmen doktorlar çocuğunuzda ne hastalık olduğunu aydınlatamamışlarsa bu farklı bir durum.

Mektubunuzda doktorların koydukları teşhis ve uyguladıkları tedavilerle ilgili bilgi vermediğiniz için daha fazla yardımcı olamıyorum. Elinizde bununla ilgili raporlar varsa, bunların fotokopilerini gönderdiğiniz taktirde daha fazla yardımcı olma imkanına kavuşurum.

Eğer çocuğunuzu bir de Türkiye’de tetkik ettirmek istiyorsanız, genellikle üniversite hastanelerinde bulunan Çocuk Nörolojisi merkezlerinden birine başvurabilirsiniz.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X