Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

İktidarsızlık sorun olmaktan çıktı 2

Önceki yazımda, iktidarsızlık olarak da adlandırılan erektil disfonksiyon sorununu tanıtmış ve oluşumunda rol oynayan etkenleri anlatmıştım. Bu günkü yazımda da böyle bir sorunla karşılaşan kişilerin yapması gerekenleri anlatacağım.

Böyle bir sorunla karşılaşan kişilerin ilk olarak bilmesi gereken şey, erektil disfonksiyon üzerinde özellikle son yıllarda yapılan çalışmalarla artık bunun tedavisi mümkün olmayan, çaresiz bir dert olmadıdır. Bunu bilmenin önemi, sebebin organik olduğu hallerde bile olayın içinde psikolojik etkenlerin de katkısıdır. 'Başarısızlık' korkusu sorunun ağırlaşmasına yol açacaktır.

Bundan sonraki basamak yaşam biçimindeki değişmelerdir. Sigarayı bırakmak, alkol miktarını azaltmak, stresten ve endişelerden uzaklaşmaya çalışmak çoğu kişide çare olacaktır. Bunlarla çözüme ulaşamayanların tıbbi yardım aramaları gerekir. Eğer bünyelerini tanıyan bir aile hekimleri varsa, sorunu ilk olarak onunla konuşmaları daha uygun olacaktır. Hekimleri bunu çözemediği taktirde üroloji klinikleri ya da uzmanlarının muayenehanelerine gönderecektir.

Tıbbi yaklaşım

Erektil disfonksiyon şikayeti ile başvuran hastalara karşı tıbbi yaklaşımın genel olması gerekiyor. Hekim, biraz önce hastaların kendi başına almaları gereken önlemler olarak anlattığım önlemlerin alınıp alınmadığını sorgulamalıdır. Eğer bunlar yapılmadıysa, öncelikle bunların yapılaması önerilmelidir. Ardından genel sağlık durumu araştırılmalı ve özellikle psikiyatri ve hipertansiyon alanında kullanılan ilaçlardan birini kullanıp kullanmadığı dikkatlice sorgulanmalıdır. Ardından cinsel yaşamı ve aile ilişkileri incelenmelidir.

Fizik muayenede damar sertliği, öncelikle incelenmesi gereken bir konudur. Nörolojik muayene ve reflekslerin incelenmesi, ereksiyonun sinir sistemi ile bağlantılı mekanizmasını araştırmak yönünden önemlidir. Penisin ve skrotumun (testis torbası) muayenesi buradaki fiziksel sorunlar ve gelişme durumu hakkında bilgi verecektir. İdrar ve kan tahlilleri ile cuma günü yazımda belirttiğim sağlık sorunları ve hormon yetersizlikleri açısından bilgi verecektir. İleri tetkik olarak penisteki kan dolaşımı da incelenebilir.

Bazı merkezlerde penis içine ilaç zerk edilerek peniste ereksiyon (sertleşme) olup olmadığına ve oluyorsa ne kadar sürdüğüne de bakılmaktadır.

Tedavi olanakları

Yukarıdaki tetkikler sonunda hekimde, sorunun kaynağının ne olduğu ve hangi yöntemlerle tedavi edilebileceği yolunda bir kanı belirir. Erekti disfonksiyonun tedavisinde bazı yöntemler bulunmaktadır, hekim hastanın durumuna göre bunlardan birini ya da birkaçını bir arada uygulayabilir.

Cinsel yaşamı düzenleme; Özellikle sorunun psikolojik kökenli olduğu hallerde bunun yararı olmaktadır. Eşlerin cinsel yaklaşımlarını araştırarak bu yönde düzenleyici önerilerde bulunmak yararlı olmaktadır. Seks tedavisi olarak da adlandırılan bu uygulamalar, diğer tedavi yöntemlerinin yanısıra da uygulanabilmektedir.

Vakum aletleri; Vakum aletlerinin çok değişik modelleri bulunmaktadır. Hepsi hemen hemen aynı prensiple çalışan bu aletlerde bir tüp ve bu tüpün içindeki havayı boşaltan bir pompa sistemi bulunmaktadır. Penis bu içine konulmakta ve pompa ile silindirin havası boşaltılarak vakum yaratılmaktadır. Penisin dışındaki bu vakum etkisi ile kan penisin süngersi cisimlerinin içine dolar ve penisin doğal ereksiyonu gibi sertleşme olur. Yeterli ereksiyon sağlanınca penisin dip kısmına bir sıkıştırıcı band yerleştirilir. Silindirin mandalı açılarak içine hava girişi sağlanır ve silindir uzaklaştırılır. Band ile sıkıtırıldığı için kan geri akamayacağından penis ereksiyonu devam eder. Bilinmesi gereken husus sıkıştırıcı bandın yarım saat içinde çıkartılması gereğidir.

Erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan yöntemleri tanıtmaya yarın devam edeceğim.

DEVAM EDECEK

X