Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Okur mektupları

Doğumda kalbim durabilir mi?

<ı>Ben 28 yaşında, 7 aylık hamile bir bayanım. Uzun zamandır arasıra kalp teklemesi olurken, son bir aydır beni yoğun şekilde rahatsız etmeye başladı. Gittiğim doktor, ekokardiyografi çekti, kalbimde bozukluk olmadığını söyledi. Ancak sorunum bütün rahatsızlığı ile devam ediyor, ruh sağlığımı da etkilemeye başladı. Bu rahatsızlık nereden kaynaklanıyor olabilir? Ekokardiyogramda bir şey çıkmaması, kesin bir sonuç mudur? Bu atışlar kalbimi yorar mı? Doğum sırasında kalbim durabilir mi? Hamilelikten kaynaklanıyorsa, bebeğe zarar vermeyecek bir ilaç yok mudur?

<ı>A. GÜNEY / İSTANBUL

Halk arasında kalp teklemesi olarak adlandırılan ekstrasistoller değişik etkenlere bağlı olarak çıkabilir. Bunlardan bir kısmı, organik sorunlara bağlıdır. Yani kalpte ya da kalbin çalışmasını etkileyecek diğer organlardaki hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan düzensizliklerdir. Bu hastalıkların var olup olmadığının anlaşılmasında, doktorun yapacağı muayeneler, tahliller, elektrokardiyografi ve ekokardiyografi gibi tetkik olanaklarından yararlanılır.

Yukarıda özetini yayımladığımız mektubunuzda verdiğiniz bilgiler, kalbinizde bir hastalık olmadığını ortaya koyuyor. Ekokardiyografi, ultrasonografi prensipleriyle çalışan, kalbin yapısını ve çalışmasını kontrol eden bir yöntemdir. Şikayetinizin olmadığı dönemde yapılmış olması, teşhis değerinden hiçbir şeyi değiştirmez. Kalbiniz hasta olmadığına göre, endişe etmeniz için de hiçbir neden kalmıyor. Yani rahatlıkla doğum yapabilirsiniz, sezaryen ameliyatı gerekirse, narkoz almanızda bir sakınca yok. Organik bir sorun olmayanlarda da, sizde olduğu gibi, ekstrasistol olabilir. Bunun nedeni, kalbin çalışmasını sağlayan elektrik sisteminin zamanından önce elekrik yüklenmesidir. Örneğin kalbi dakikada 60 kez atan bir kişinin iki kalp atımı arasında geçen süre 1 saniyedir. Eğer kalbin belirli bir yeri, 1 saniyelik süreyi beklemeden, kalbi çalıştıracak kadar elektrik üretirse, kalpte fazladan bir atım olur. Daha sonra gelmesi gereken normal atım da olamadığı için, bir anlık fazla çalışma ve dinlenme gibi bir durum ortaya çıkar.

Bu elektriksel faaliyeti uyaran etkenler (çay, kahve, kolalı içecekler, sigara, alkol, bazı ilaçlar gibi) ile sinir sisteminin duyarlı olması, masum ektrasistollerin en sık rastlanan nedenidir. Duyarlı bir sinir sistemi temeli üzerine, yukarıda saydığım uyarıcı etkenler ve duyarlığı arttırıcı haller bir araya gelince ekstrasistol sıklığı artar. Duyarlığı arttırıcı haller arasında da mevsim geçişleri, hava koşulları ve hormonal değişiklikler (gebelik, adet kanaması ve menapoz gibi) sayılabilir.

Size ilaç da önermiyorum. Yukarıda saydığım uyarıcı maddelerden uzak kalmanız ve kalp hastalığı evhamını attığınız taktirde, sorunuzun giderek hafiflediği ve sonuçta kaybolduğunu göreceksiniz.

Göz kaşıntınız alerjik olabilir

<ı>G. DEMRELİ/ANKARA

Gözünüzün kaşınma, kızarma ve akıntı tarzında belirtiler göstermesi, alerjik konjuktivit denilen, göz zarının alerjik etkenlerle tahrişini düşündürmektedir. Bu tür alerjiler genellikle mevsimlere bağlıdır. Örneğin polen alerjisi olanlarda, bitkilerin polen saçtığı ilkbahar günlerinde şikayetler artar, diğer zamanlarda da azalır.

Tüm alerjik hastalıklarda, eğer mümkünse alerji yapan etkenin belirlenmesi ve bundan uzak durulması, şikayetlerin azalması açısından çok önemlidir. Eğer genel alerji şikayetleriniz de varsa, alerji uzmanı bir hekime başvurarak tetkik yaptırmanızı tavsiye ederim.

Kullandığınız ilaçlar, sürekli olarak da kullanılabilir, bir yan etki göstermez.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X