Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Okur mektupları

B12 eksikliği denge bozar

<ı>R. Teoman

Mektubunuzda tarif ettiğiniz şikayetler, bir denge kusurunun bulunduğunu gösteriyor. Aslında, denge kusuruna neden olan çok sayıda etken var. Mektup ekinde gönderdiğiniz raporun incelenmesi, sorunun B12 vitamini eksikliğinin bulunduğunu gösteriyor. Bu vitaminin eksikliği, duyularda bazı sorunlara yol açar.

Derin duyu olarak tanımlanan, kaslardan ve kirişlerden gelen uyarılar, insanın hangi pozisyonda bulunduğunu, gözle görmeden anlamasını ve dengeyi sağlamak için gerekli olan kaslara komut vermesini sağlayan bir duyu sistemidir. Sizin bu sisteminizde sorun olduğu için yürümekte ve ayakta durmakta zorluk çekiyorsunuz.

B12 vitamini eksikliği, gıdalarla alınan vitaminin kana karışması için gerekli olan, bazı maddelerin vücutta bulunmaması nedeniyle ortaya çıkıyor.

Raporunuzda belirlenen kan tablosu da bu vitaminin eksikliğine bağlıdır.

B12 vitamininin emiliminde sorun olanların, bunu iğne şeklinde kullanmaları gerekir.

Zaten size de bu iğneler yapılmaya başlanmış. Ancak uzun yıllar devam eden bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan duyu sorunlarının kısa bir zamanda iyileşmesini beklememelisiniz. Tedavinizi sürdüren tıp fakültesinin denetiminde kalmanız yararlı olacaktır.

Bitkisel proteinleri unutmayın

<ı>Z.ÇANKAYA

Her gün bir saat süreyle aerobik yapmanız sağlık açısından gerçekten yararlı. Spor yapanların beslenmesine biraz daha özen göstermeleri gerektiğini siz de belirtmişsiniz.

Maddi durumunuzun sürekli olarak et ve tavuk yemeye uygun olmadığını söylüyorsunuz. Bilmeniz gereken şey, protein açısından tek kaynağın et ve tavuk olmadığıdır. Ülkemizde hala bazı balık türleri çok ucuz. Örneğin hamsi ve istavrit gibi ucuz balıkların besleyicilik nitelikleri de, pahalı balıklarla aynıdır. Öte yandan yumurta ve süt ile sütten yapılan yoğurt ve peynir gibi ürünler de hayvansal proteinler açısından çok zengin kaynaklardır. Hayvansal proteinlerden bahsedip, bitkisel proteinleri ihmal etmek olmaz. Gıdalarımızda yer alan bir çok bitki de protein kaynağıdır. Mercimek ve kuru fasulye gibi baklagiller protein açısından ete yakın değerdedir.

Sayın okurum, sebzeler ve meyvalar da özellikle vitaminler açısından çok önemli. Ancak sizin talep ettiğiniz gibi, hangi gıdadan ne oranda yemeniz gerektiği şeklinde bir liste vermem mümkün değil.

Boy ve kilonuz, iş ve yaşam temponuz, sağlık durumunuz gibi faktörleri de bilmek gerekir. Bu konuda, diyetisyenlerden yardım alabilirsiniz.

Sorun kalp olamaz

<ı>E. KAYACIK / ALMANYA

GöĞsünüzdekİ ağrının kalp hastalığına bağlı olması ihtimali yok. Eğer ağrılarınız kalp hastalığına bağlı olsaydı, yani sorununuz koroner yetersizliği olsaydı, özellikle ağrı sırasında çekilen kalp elektrosunda (EKG) değişiklikler bulunurdu.

Ayrıca size eforlu EKG denilen testi de yapmışlar. Bu, koroner yetersizliğinin yorgunluk hallerinde ortaya çıkan şeklini teşhis etmede yararlanılan bir tetkik yöntemidir. Ağrıların kalp romatizması olması da söz konusu değildir. Hastalığın adı kalp romatizmasi olarak söylenirse de, bu çok doğru bir tanımlama değildir, doğru olanı akut ateşli eklem romatizmasının kalpte iltihaplanma yapmasıdır. Bu romatizma kalbi etkilese bile, ağrı nedeni olmaz.

Sizin göğsünüzde ağrı yapan başka bir etken olmalı, ancak bu nedenler çok sayıda olduğu için ayrıntılı tetkikler sonucunda belirlenir. Almanya’da bu tetkikler yapılabilmektedir. Ev doktorunuz sizi yönlendirecektir.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X