Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Okur mektupları

Miyom ameliyatı olayım mı?

<ı>B.BALCI/İZMİR

Rahiminizde yer alan miyom, büyük sayılabilecek boyutlarda. Miyom, rahim kaslarından kaynaklanan iyi huylu bir tümördür. İyi huylu da olsa bir tümör, üstelik büyükse, vücuttan uzaklaştırılmalıdır. Doktorlarınızın da dediği gibi eğer siz menapoz döneminde olsaydınız, hormonal faaliyetinizin durması, miyomun küçülmesine neden olabilirdi. Ancak sizde hormonal faaliyet sürdüğü için, yıllar içinde daha da büyüyecektir. Son zamanlarda adet kanamalarınızın açık renkte olması, miyom nedeniyle taze kan gelmesi nedeniyledir. Zaman içinde kanamalar ciddi boyutlarda olabilir. İşte bu nedenlerle ameliyat olmanızı ben de tavsiye ediyorum.

Tüylerden nasıl kurtulurum?

<ı>RUMUZ:MİNE

Yüzünüzdeki tüyler eğer erkeklerin sakallarını andıracak derecede sert ve koyu renkli ise, bir hormonal bozukluk söz konusu olabilir. Bu taktirde, hormon hastalıkları uzmanı bir doktorun denetimde tetkikleri yaptırarak hastalığı kesin teşhise kavuşturmak ve tedavi olmak gerekir.

Eğer yapısal özelliklere bağlı olarak, her kadında bulunan ince tüyler (ayva tüyü) sizde fazla ise, bu taktirde amonyak ve perhidrol gibi karışımlarla rengini açmak ve inceltmek, fazla sorunlu olan yerler için de epilasyon uygulatmak yararlı olabilir.

Bu gibi durumlarla daha çok, güzellik enstitüleri ilgilenmektedir.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X