Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

İlk Adet Ne Zaman Başlar

<ı>SEVGİİSAMSUN

TIp dilinde menarş olarak adlandırılan adet görmeye başlamanın yaşı çok değişik olabilir. Bu bazen 8-9 gibi küçük yaşlara inerken bazen de 17-18 gibi yaşlara kadar gecikebiliyor. Siz 16 yaşında olduğunuz için henüz endişelenmeyin ama, göğüslerde büyüme, kıllanma gibi cinsiyete bağlı diğer gelişmelere de dikkat edin. Eğer bu yönde bir gelişme yoksa, hormonal yetersizlik söz konusu olabileceği için, kadın hastalıkları uzmanı bir doktora başvurun. Gelişmeler varsa, endişe etmeden bir süre daha bekleyin.

Psikoterapiye İhtiyacınız Var

<ı>N. ÇORAK/ADANA

Mektubunuzda verdiğiniz bilgilerin ışığı altında, sizde organik bir hastalık bulunmadığı anlaşılıyor. Balgamda arasıra gördüğünüz lekeler, solunum yoluyla giren toz ve diğer kirletici maddelerdir. Bu tür maddeler çoğu zaman iş ortamında solunur. Vücudun doğal korunma mekanizmasının işlemesine bağlıdır, endişe etmeyin. Sizin, uzun süreli psikoterapi uygulamalarına ihtiyacınız var. Bir psikiyatri uzmanına bağlanarak zaman zaman tedavi seanslarına girerseniz, sorunu kökünden çözebilirsiniz.

X