Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Burun tıkanıklığı

Yaklaşık 10 aydan beri yurt dışındayım. Küçük yaşlardan beri, kulaklarımla ve burnumla sorunum var. Zaman zaman kulaklarım tıkanıyor. utkunduğum zaman da kulaklarımda ağırlık hissediyorum. Burnumu çektiğimde ya da durup dururken açılıyor. Ayrıca burnumdan nefes almakta sıkıntım var. Hele bir deliği tamamen tıkalı. Bir de dilimin arkasında boğazımın başlangıcında tükrük çoğalıyor, bazen de balgam oluyor. Yutkunduğum zaman da kulaklarıma vuruyor. Ayrıca 'R' harfini söylemekte zorluğum var. 'Dil altı’ olduğumu söylediler, bunu da kestirdim ama yine de sorunum geçmedi. Topluluk içinde konuşmaya çekiniyorum. Bazıları benim taklitimi yaptıklarında onları öldüresim geliyor. İnsanların, benim üzüldüğümü ve sinirlendiğimi gördüklerini ve tekrarlamayacaklarını sanıyorum ama nafile...

<ı>İ. D. / Belçika

Kulaklarınızdaki sorunların kaynağı da burnunuz. Burnunuz tıkalı olduğu için rahat nefes alamıyorsunuz. Orta kulağa giden kanallar da burnun arka kısmına açılır. Burundaki tıkanıklık ve salgı artışı, orta kulağa giden kanalları tıkayınca, orta kulakta bulunması gereken hava gidemeyeceği ve daha önce burada bulunan hava da emileceği için dış kulakla, orta kulak arasında basınç farkı oluşacak ve zar titreşemediği için tıkanıklık hissedilecektir. Burnunuzdan hava çeker gibi yapınca, esneyince, yutkununca ya da burnunuzu parmaklarınızla tıkayıp hava uflemeye çalışınca, orta kulağa hava girer ve tıkanıklık ortadan kalkar.

Dilinizin arka tarafında tükrük ve balgam hissetmeniz de burundaki rahatsızlık kaynaklanmaktadır. Havalanma bozukluğu, sünüsleri de etkileyecek ve sinüzit oluşumuna yol açacaktır. Buradan gelen yapışkan salgı da, burnun arka kısmından geniz yoluyla gırtlağa akar.

Sizin kulak boğaz ve burun hastalıkları uzmanı bir doktora başvurarak muayene olmanız gerekir. Burundaki tıkanıklık eğer alerji ve iltihaplanma gibi etkenlere bağlı ise ilaçla, orta bölmenin eğriliğine ya da burun içi etlerine bağlı ise ameliyatla tedavi olduğunuz taktirde bu tür şikayetleriniz ortadan kalkar.

R harfini söyleyemeyişiniz bu denli sorun olmamalı. Sizin durumunuzda birçok insan var. Aslında bu durum, konuşmaya sevimlilik de kattığı için cazip olarak bile nitelendirilir. Hatta bu özelliğiyle öne çıkmış Talk-Show’cular da var. Nasıl ki her insanda bir diğerinden farklılık varsa, harflerin söylenişinde de farklılık olması doğaldır. Bununla alay eden kişi, aslında kendisi küçümsenilecek ve alay edilecek bir kişidir. Bu denli seviyesiz kişilerin sözlerine ve davranışlarına kulak asmayın. Her şeye rağmen bu durumu tedavi ettirmek istiyorsanız, gideceğiniz KBB uzmanına bunu danışın. Ülkemizde, özellikle tıp fakültelerinin KBB kliniklerinde bulunan merkezler, bu da dahil olmak üzere birçok konuşma bozukluğunun tedavisi ile ilgilenmektedir.

Bağırsak düzenim değişti

<ı>T.EMİNER/İZMİT

Daha önce 280 civarında olan kan şekeri düzeyini, perhiz ve ilaçla 110-130 civarına indirmiş olmanız, hedefe ulaştığınızı gösteriyor.

Şeker hastalığı, bazı organlarda hasar nedeni olabilir. Bağırsak düzeninin değişmesi şeker hastalığında görülebilen bir durum olmakla birlikte, yaşı ileri olan kişilerde, bağırsak düzeni ya da dışkı rengi değişikliğinde, bağırsak tümörleri bulunması ihtimali ilk olarak düşünülmelidir. Bu nedenle size de en kısa zamanda, bir gastro-enteroloji (sindirim sistemi hastalıkları) uzmanına başvurmanızı tavsiye edeceğim.

X