Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Okur mektupları

Damarlarınız Tıkanmış

<ı>K.SARI/HOLLANDA

Gerek kalp ve gerekse beyin damarlarınızın tıkanması sizde ciddi boyutlarda bir damar sertliği olduğunu düşündürüyor. Bunların ameliyatına gerek görmemeleri, tıkanmanın yavaş olması ve bu arada bünyenin tedbir olarak yeni kılcal damarlar oluşturması nedeniyledir. Ancak yeni oluşan damarların ve henüz tıkanmamış olan damarların da tıkanmaması için önlemler alınması gerekir. Bu amaçla, köşemde de sık sık değindiğim, damar sertliği için risk faktörü olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Sizde hangi riskler bulunduğunu ve bunlar için neler yapmanız gerektiğini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Öte yandan hava yutma açısından en önemli etken, hızlı yemek, sıcak yemekler yeme alışkanlığı ve yemek yerken konuşmadır. Bunlardan kaçınmak ve iyi çiğneyerek yemek, sorunu çözecektir.

İlk Adet Ne Zaman Başlar

<ı>SEVGİ/SAMSUN

Tıp dilinde menarş olarak adlandırılan adet görmeye başlamanın yaşı çok değişik olabilir. Bu bazen 8-9 gibi küçük yaşlara inerken bazen de 17-18 gibi yaşlara kadar gecikebiliyor. Siz 16 yaşında olduğunuz için henüz endişelenmeyin ama, göğüslerde büyüme, kıllanma gibi cinsiyete bağlı diğer gelişmelere de dikkat edin. Eğer bu yönde bir gelişme yoksa, hormonal yetersizlik söz konusu olabileceği için, kadın hastalıkları uzmanı bir doktora başvurun. Gelişmeler varsa, endişe etmeden bir süre daha bekleyin.

Psikoterapiye İhtiyacınız Var

<ı>N. ÇORAK/ADANA

Mektubunuzda verdiğiniz bilgilerin ışığı altında, sizde organik bir hastalık bulunmadığı anlaşılıyor. Balgamda arasıra gördüğünüz lekeler, solunum yoluyla giren toz ve diğer kirletici maddelerdir. Bu tür maddeler çoğu zaman iş ortamında solunur. Vücudun doğal korunma mekanizmasının işlemesine bağlıdır, endişe etmeyin. Sizin, uzun süreli psikoterapi uygulamalarına ihtiyacınız var. Bir psikiyatri uzmanına bağlanarak zaman zaman tedavi seanslarına girerseniz, sorunu kökünden çözebilirsiniz.

X