Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Okur mektupları

Saçlarım dökülüyor

Bİr süre önce saçımın yarısı aniden döküldü. Dermatoloji uzmanının tedavisinden sonra yeniden çıkmaya başladı ama bazen yer yer delikler halinde aniden dökülüyor. Bu olay yaklaşık 12 yıldan beri devam ediyor. Bana ne yol gösterirsiniz?

<ı>DİLEK/NewYork-A.B.D.

SaÇ dökülmelerinin değişik tipleri ve nedenleri var. Sizin anlattığınız tip, Alopecia Areata denilen, saçın yer yer dökülmesi tablosuna benziyor. Bu tabloda saç bazı delikler oluşturacak sekilde aniden döküldüğü gibi, dökülme alanları çok daha geniş de olabilir. Bu hastalığın nedeni kesin olarak bilinmiyor.

Çoğu zaman stresi sorumlu tutmakla beraber, bağışıklık sisteminin bilinmeyen bir nedenle yanılarak kendi saç köklerine saldırması şeklinde de açıklanıyor.

Bağışıklık sisteminin yanılarak kendi bünyesine zarar vermesi sonucunda ortaya çıkan tüm hastalıklarda (otoimmün hastalıklar) olduğu gibi bunda da kesin bir tedavi yok.

Sürekli doktor denetiminde kalarak hastalığın yaptığı ataklara uygun tedaviler uygulanması şu anda tek yol olarak gözükmektedir.

Siz de bunu sürdürüyorsunuz, yalnız stresin bu konudaki olumsuz etkisini de ihmal etmemenizi tavsiye ederim. Saçınızla ilgili sorunlar arttıkça stresiniz de artacak bu da 'kısır döngü'ye dönüşecektir.

Bu gerçeği algılayarak saçınızı çok sorun etmemeye çalışmanızın yararlı olacağı kanısındayım

Bacağımın biri kısa

Benİm bacağımın biri doğuştan kısa. Bu durum yürümemde sorun yarattığı gibi, psikolojik olarak da beni etkiliyor.

Duyduğuma göre bacak kemiği kırılıp biraz aralanıp tekrar vidalanıyormuş. Böylece kemiğin kısalığı gideriliyormuş. Bu doğru mu? Ben yaptırabilir miyim? Kemiğin kaynamaması gibi bir durum var mı?

<ı>D.E./BURDUR

BacaĞIn birinin doğuştan itibaren kısa olması, doğuştan kalça çıkığı ihtimalini hatıra getiriyor.

Kalıtımla geçen bir sorun olan bu tabloda, bacağı kalçaya bağlayan eklem yeterli gelişmiş olmadığı için, bacak kemiğinin dayanma noktası, özellikle çocuk yürümeye başladıkça yukarı kayar. Yani leğen kemiğinin alt kısımlarındaki eklem çukuruna yerleşmesi gereken bacak kemiği (femur) başı, yukarı kayarak kemiğin herhengi bir yerine dayanarak yalancı bir eklem oluşturur.

Böyle olduğunda da bacak kısalmış olur. Hasta sürekli aksayarak yürür.

Bunun psikoljik etkilerinin yanısıra, yürüme sırasında bacaklar ve beldeki eklemlerin normal dışı hareketlerine ve buna bağlı olarak ortaya çıkacak sorunlara neden olur.

Böyle bir durumda sorun, bacak kemiklerinin kısalığı değil de, bacak kemiği başının, eklemin olması gereken yerden daha yukarlara kayması olduğu için kemiği uzatmak türündeki işlemler yerine, yürüme sırasında kemiğin daha yukarılara kaymasını önleyici türde ameliyatlar yapılır.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X