Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Okur mektupları

Ekşi yiyince ağrım oluyor

68 yaşındayım, boyum 178, kilom ise 76. Dört yıl önce, yazlıkta çıplak ayakla uzun süre dolaşıyordum. O kış, idrar yaparken sağ tarafımda ağrı olmaya başladı. Ağrı çok şiddetli oluyor ve idrarı kesmeme neden oluyordu. Çok sıkıntı çektim. Röntgen çektirdim, mesane trabeküllü, sağda küçük divertikül, kaidede prostat hiperplazisi olduğu, rezidü idrarın 1/2 oranında bulunduğu belirtildi.

Şikayetlerim, limon portakal gibi ekşi yemekle artıyor. Karnımın sağ tarafında ağrı hissediyorum, idrara çıkarken ağrı oluyor. Ekşi yemezsem rahatım. Bu şikayetler dört yıldır sürüyor. Acaba prostat büyümesi ile bir ilgisi var mı? Hastalığım ne olabilir?

<ı>S.KAYACIK

Anlattığınız şikayetlerin, prostat büyümesi ile ilgili olduğunu sanıyorum. Çekilen röntgende, prostat büyümesinin görülmesi, 1/2 oranında kalıntı idrar olması, mesanenin içinde divertikül bulunması ve trabekküllü görünüm alması hep, prostatın idrar yolunu daralttığını gösteriyor.

Röntgende görülenleri açıklamak gerekirse, kalıntı idrar demek, idrar yolunun daraldığının göstergelerinden biridir. Mesane iyice dolup idrar basıncı arttığı zaman idrar yapılabiliyor, idrar miktarı azaldığı zaman mesane içindeki basınç azaldığı için, artık idrar yapılamıyor. Sizde bu oran 1/2 olduğu için idrarınızın yarısını yapabildiğiniz anlaşılıyor. Böylece idrar kesenizde devamlı olarak yüksek basınç ve idrar kalıntısı bulunuyor. Bunun sonucu olarak, mesanenizin kaslarının zayıf olduğu bir yerde, divertikül olarak adlandırılan, eldiven parmağına benzer bir girinti oluşmuş. Ayrıca trabekülasyon denilen, mesane içinin bantlar halinde kabalaşması olayı da basınç artışına bağlıdır.

Bu durumu almış bir mesane her türlü tahrişe karşı duyarlılık kazanır. Herhangi bir şekilde idrar yoluna karışan bir mikrop, kolayca iltihaplanmaya yol açabilir. Sizde ekşi yemekle beliren ağrıların, idrardaki asitliğin artmasının yarattığı tahriş nedeniyle olduğunu sanıyorum. Ağrılarınızın idrar yaparken artması, idrar etme sırasında mesanenin kasılarak idrar boşaltmaya çalışmasından, ağrının sağ tarafta daha fazla olması, bu bölgede divertikül bulunmasındandır.

Sizin için tek yol ameliyat. İdrar yolunuzdaki darlığın ortadan kaldırılması gerekli. Halk arasında kapalı ameliyat olarak adlandırılan, idrar yolundan sokulan aletlerle, prostatın traşlanması ameliyatı (TUR), artık çok kolay ve başarılı olarak birçok merkezde yapılabilmektedir. Böyle bir merkeze başvurmanızı tavsiye ederim.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X