Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Doğum kontrol hapı

<ı>26 yaşındayım. 1 yıldan beri doğum kontrol hapı kullanıyorum. Bu ilaç benim kilo almama neden oldu. Ayrıca, ara sıra mide bulantısı da yapıyor. Bunların dışında önemli bir yan etkisi olabilir mi? Uzun süre kullanabilir miyim? İlacı bıraktıktan kaç gün sonra hamile kalma tehlikesi var?

<ı>D.M/İZMİR

Kilo alma, doğum kontrol hapı kullananların en sık şikayet ettikleri yan etkilerdendir. Bunun dışında, sizin de değindiğiniz bulantı gibi önemsiz yan etkiler, bir çok ilaçta görülebilir. Doğum kontrol haplarının en çok dikkat edilmesi gereken yan etkisi, toplardamar hastalığı olanlardaki olumsuz etkisidir. Önemli boyutta varisleri olanlar ya da daha önceden tromboflebit gibi, toplar damar tıkayıcı hastalıklardan birini geçirmiş olanlar, eğer doğum kontrol hapı kullanmak zorunda iseler, çok dikkatli olmalıdır.

Doğum kontrol hapının etki edebilmesi için düzenli kullanılması gereklidir. Eğer bir gün hapın kullanılması unutulursa, hatırlandığı zaman hemen içilmeli, iki gün üst üste ilaç alınmazsa da o ay ilacın korumayacağı varsayılarak, diğer yöntemlerle korunulmalıdır. Bilindiği gibi, bir kadının hamile kalma günleri, iki adet kanaması arasında geçen sürenin ortalarına rastlayan günlerdir. İlaç alınması unutulursa, hamile kalma riski sadece o gün için geçerli değildir. İlacın yumurtalıklar üzerindeki baskılayacı etkisi ortadan kalkacağı için, bir süre sonra yumurtalık yeni bir yumurta hücresi üretecektir ve bu günde de cinsel birleşme olursa, hamile kalma ihtimali belirir.

Doğum kontrol hapı kullanımında sıklıkla yapılan hatalardan biri, sadece cinsel birleşme yapılan günlerde kullanılmasıdır. Böyle kullanıldığı zaman hiçbir koruyucu etkisinin olmayacağı bilinmelidir. Hap her ay düzenli olarak kullanılmalıdır. Ara verilen günlerde adet kanaması olur ve bundan sonra, yeni bir kutu ilaca daha başlanır. Hamile kalınması istenilmediği taktirde çok uzun süreler için ilaç kullanılabilir. Hamile kalmak isteyenler ilacı bırakacaklardır. Ancak, ilacı bırakır bırakmaz, o ay içinde hamile kalmayanlar da olabilir. Yumurtalıkların uzun süre baskılanması, bazen ilacın bırakıldıktan sonra da yumurtalıkların geçici bir süre için çalışmamasına neden olabilmektedir. Eğer bu süre çok uzun olursa, yumurtalıkları uyarıcı ilaçlar kullanarak hamile kalma sağlanabilmektedir.

Sedimantasyon yüksekliği önemli mi?

<ı>T.TUNALI/EDİRNE

Arkadaşınızda kısaca ’sedim yüksek’ olarak adlandırılan teşhis, aslında teşhis olmaktan çok bir tahlil bulgusunun belirtilmesidir. Sedimantasyon olarak adlandırılan bu tahlilde, kandaki hücrelerin çökme hızı ölçülmektedir. Hücrelerin elektriksel dengesini bozan etkenler, sedimantasyon rakamının yüksek bulunmasına neden olur.

Sedimantasyonun yüksek bulunması en sıklıkla, romatizmal ve iltihaplı hastalıkları düşündürür. Ancak tümöral olaylarda da bu rakamın yükseldiği görülmektedir. Görüldüğü gibi, bu tahlil, tek başına teşhis koydurmaktan çok uzaktır. Bir hastada sedimantasyon yüksekliği bulunduğu zaman, yukarıdaki hastalık gruplarının araştırılması ve gerçek teşhisin konulması gerekir. Arkadaşınızda eklem ağrıları tarzında şikayetler olduğuna göre, bu yüksekliğin, romatizmal etkenlere bağlı olması ihtimali çok fazladır.

Doktorunun uyguladığı tedavilere rağmen uzunca bir süredir olumlu sonuç alınmadığına göre, tıp fakültelerinden birinin iç hastalıkları servisine başvurarak tetkik yaptırması uygun olacaktır.

X