Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

Böbrek tüberkülozu olmuşum

<ı>Ben 40 yaşında bir kadınım. İki yıl kadar önce beni fazlasıyla üzen bir olay yaşadım. Ben bu olaydan sonra aşırı derecede kilo kaybetmeye başladım. Geçen yıl ekim ayında şiddetli ağrı ve kanlı idrar yapmaya başladım.Yapılan tetkiklerden sonra bana böbrek tüberkülozu teşhisi konuldu.Ben bu güne kadar böbrek tüberkülozu diye bir şey duymamıştım. Bana 6 ay ya da bir yıl kadar süreyle ilaç kullanmam gerekeceğini söylediler. Uzunca bir süre ilaç kullandım. Herhangi bir sorun olmuyordu, ancak, kontrollardan birinde karaciğer tahlillerimin yükseldiğini söyleyerek hemen ilaçları kestirdiler. O günden beri ilaç kullanmıyorum. Ancak ben hala tereddüt içindeyim.Böbrekte tüberküloz olur mu? Ben zaman zaman böbrekten taş düşürürdüm, bu şikayetler ona bağlı olabilir mi? Bu hastalık tamamen geçer mi? Siz bir yazınızda, tüberkülozlu kadınların hamile kalamayacağını belirtiyordunuz. Ben tekrar çocuk doğuramayacak mıyım?

M.ŞENER/İSTANBUL

Tüberküloz ya da halk arasındaki tanınmasıyla verem, hemen her organı tutabilir.Böbrekler de tüberküloz mikrobunun sıklıkla yerleşerek hastalık yaptığı odaklardan biridir. Çoğu zaman,daha önceden başka bir organda, örneğin akciğerlerde tüberküloz hastalığı olan kişilerde, daha sık görülür. Daha önceden başka bir organında örneğin akciğerlerinden tüberküloz geçirmiş olanlarda daha sık görülmesinin nedeni, önceki hastalığın tamamen tedavi edilememiş olmasıdır. Yeterince tedavi edilmemiş tüberküloz vakaları, daha sonra vücut direncinin düşmesiyle tekrar faaliyete geçebilir.Sizde vücut direncini düşüren etken, muhtemelen geçirdiğiniz büyük üzüntü olmuş.

Tüberküloz ilaçlarının bazıları karaciğere yan etkiler yaratabilir. Bu açıdan hastaların sürekli kontrol altında tutulmaları gerekir. Nitekim sizde 2-3 aylık bir tedaviden sonra karaciğer etkilenmesi başlamış. Bu bir şanssızlık. Gereken süre kadar ilaç kullanmanızı engellemiş. Şimdi karaciğeriniz düzeldiğine göre bence tedaviye tekrar başlamanız yararlı olacaktır.

Öte yandan, gebelik ve tüberküloz konusundaki yazıyı yanlış anladığınızı sanıyorum. Daha önceki yazılarda değindiğim husus, tüberküloz tedavisi görürken gebe kalmamak gereği ile, tıp dilinde periton olarak adlandırılan karın iç zarının tüberkülozunda, kadının üreme sisteminin de etkilenebileceği ve tüplerin tıkanabileceği konusu idi. Böbrek tüberkülozu geçiren bir kişinin gebe kalma yeteneğinin ortadan kalkması söz konusu değildir.

Benler hemen alınmalı mı?

<ı>A.BULUT/İSTANBUL

Ciltteki benler konusuyla deri hastalıkları uzmanlarının ilgilendiğini belirtmeliyim. Hatta, özellikle üniversiteler olmak üzere bazı deri hastalıkları klinikleri, benler konusuyla ilgili özel poliklinikler de açmıştır. Eğer bir benin rengi, büyüklüğü gibi özellikleri değişiyorsa, kanamaya başlamışsa derhal bu merkezlerden birine ya da deri hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir. Eğer buradaki uzmanların en küçük şüpheleri bile varsa, bu benleri aldırmak yararlı olmaktadır. Benlerin habisleşip habisleşmediği yolunda en kesin karar, çıkartılan benin patolojik incelemesi (biopsi) ile mümkün olmaktadır.

Cilt kanserli artık cok önemli bir sorun olmamakla birlikte, habis melanom adı verilen bir türü çok ciddi olarak ele alınıp gerektiği gibi müdahale edilmediği taktirde tehlikeli olabilmektedir. Habis melanom, siyah benlerde oluşur.

X