Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

OKUR MEKTUPLARI

<ı>Ç. Çelen / Manisa

Skleroderma hastalığı, tıp dilinde kollajen doku hastalıkları olarak adlandırılan gruptan bir hastalıktır. Romatizmadakine benzer mekanizmalarla gelişen ve bağ-destek dokusunu etkileyen bu hastalıklardan sklerodermada özellikle ciltte sertleşmeler ortaya çıkar. Derinin gerilip elastikliğini kaybetmesi ile kendini gösteren bu hastalıkta hastanın yüzündeki hatlar kaybolup bir maske görüntüsünü alması, eklem civarındaki cilt ve diğer dokuların elastikliğini kaybetmesiyle de hareket zorlukları ortaya çıkar.

Hastalığı tümden ortadan kaldırmak pek mümkün değilse de, kontrol altında tutmak imkanı vardır. Eşinize uygulanan tedaviler çok ideal değilse bile, en azından bu güne kadar şikayetsiz gelmesini sağlamış. Eşinizi, üniversite hastanelerinden birinin Romatoloji servisine muayene ettirmenizi tavsiye ederim. Buranın takibi altına girerse, hastalığın gösterdiği aşamalara uygun tedavilerle başarı sağlamak mümkün olabilecektir.

Psikolojik tedavi görmelisiniz

<ı>N. T. / Almanya

6-7 yıldan beri süregelen mide şikayetleriniz, yapılan birçok tetkikte ciddi boyutta organik bir hastalığa bağlanamamış. Zaten, midenizin sürekli gaz yapması daha çok hava yutma gibi bir sorunu düşündürüyor. Ayrıca zaman zaman ellerinizde karıncalanma olması, hava açlığı hissetmeniz, uykularınızın düzensizliği gibi şikayetlerle bir arada değerlendirildiğinde psikolojik yapınızın bozuk olduğu sonucu ortaya çıkıyor.

Psikiyatrik hastalıklar uzmanı bir doktor ya da bir psikologla bağlantı kurmanızı öneririm. Eğer bu kişi bir Türk olursa daha iyi. Farklı kültürlerde yetiştiği için Alman bir doktorun, sizin psikolojik yapınızı anlayıp, sağlıklı bir yaklaşım kurabilmesi daha zor.

Ağzımdaki aftlara göztaşı sürüyorum

<ı>P. Çoban / Kırklareli

Aft olarak isimlendirilen, dilde veya ağız içinde çıkan küçük, beyaz, yuvarlak ve ağrılı olayların kesin nedeni çok bilinmemekle beraber, vücut direncinin düşmesi, vitamin eksikliği, ağız bakımının iyi yapılmaması gibi etkenlere bağlı olarak daha kolay geliştiği görülmektedir.

Mektubunuzda, sizde sık rastlanan aftlara karşı, üzerlerine göztaşı sürerek tedavi yaptığınızı belirtmişsiniz. Hemen şunu belirteyim ki, göztaşı zehirli bir maddedir.

Kesinlikle ağız içine sürülmemelidir. Hele hamilelik sırasında sakın kullanmayın, bebeğin ölmesi ya da sakat doğması gibi bir sonuca neden olabilirsiniz.

Tırnağınızda sedef hastalığı olabilir

<ı>O. Koyuncuoğlu / İzmir

Tırnaklardaki şekil bozukluklarında öncelikle mantar hastalığı düşünülüyor. Oysa bunların hepsi mantar değil. Sedef hastalığı da benzer şekilde şekil bozukluğu yapabiliyor. Bu nedenle tırnaklardaki her şekil bozukluğunda mantar düşünerek komşu tavsiyesiyle ilaç kullanmak doğru değil. Deri hastalıkları uzmanı doktorlara başvurmak, şüpheli durumlarda tırnağın hasta kısımlarından bir parça keserek tahlil yaptırmak daha doğru bir yöntemdir.

Hepatit B sindirim yoluyla bulaşmaz

<ı>M. Balıkçı / Muğla

Hepatit B taşıyıcılığı konusunda daha önce yazdığım yazıları okumuş olmalısınız. Taşıyıcılar, vücutlarında virüs taşıdıkları halde hasta değildirler. Bu virüslerin günün birinde hastalık başlatıp başlatmadığını anlamak için zaman zaman tahlil yapmak yeterlidir. Hepatit B taşıyıcıları, kendileri hasta olmadıkları halde, vücutlarında virüs bulunduğu için çevreye bulaştırabilirler. Hapatit B, kan yoluyla bulaşır. Virüs bulunan kan veya sperm gibi vücut salgısının, sağlam kişinin kanına temas etmesi halinde bulaşma mümkün olur. Hepatit B, sindirim yoluyla bulaşmaz. Bu nedenle hepatit B taşıyıcılarının gıda sektöründe çalışmaları halinde, bu gıdaları yiyenler açısından bir risk doğmaz.

X