Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

İşitmeniz

azaldı mı?

Sağlık alanındaki ve yaşam koşullarındaki gelişmeler ortalama yaşam sürelerinin uzaması ile kendini gösteriyor. Yaşlı nüfusun giderek artması, bazı sağlık sorunlarının daha sık görülmesine yol açıyor. İşitme azalması da bunlardan biri. Birçok insanın işitmesi azalmış ama bunların bir kısmı durumunun farkında değil. Çünkü işitme azalması, ağrı ya da kanama gibi dikkat çekici bir belirtiyle ortaya çıkmıyor. Üstelik yavaş bir gelişme gösterdiği için duruma alışıldığı için de dikkatten kaçıyor. Hele işitme azalmasının nedeni gürültüye maruz kalmak ise işitme kaybı bazı frekanslaraki sesleri ilgilendirdiği için farkına varılması iyice zorlaşır. Kaybolan işitme yeteneği genellikle tiz sesleri ilgilendirir. Bu kişiler özellikle pes sesleri iyi işittikleri için durumlarının farkına varmazlar. Örneğin ‘baş’ denildiğinde ‘ş’ sesini algılayamazlar ama ‘ba’ bölümünü duyarlar. Bu nedenle genellikle, ‘Ben denilenleri duyuyorum, ama anlayamıyorum’ derler.

Televizyonun sesine dikkat

Televizyon sesinin ne kadar açıldığı, işitme azalmasının farkına varılmasında iyi bir ölçek. Yalnız yaşayan kişiler de bu sayede kendi durumlarının farkına varabilirler. Çoğu televizyon, sesi açılıp kısıldığında bunun derecesini ekranın altında gösterir. Eğer gösterge giderek daha yüksek sesleri gösteriyorsa, işitmenizin azalmaya başladığını kolayca anlayabilirsiniz. Zaten bir süre sonra komşularınız da sizi uyaracaktır.

Kalabalıkta daha zor

İşitme azalması olanlar, kalabalık, yani birçok kişinin aynı anda konuştuğu ortamlarda anlamakta iyice zorlanırlar. Birçok sesin arasından dinlemek istediğine yoğunlaşmak güçleştiği için anlama güçlüğü başlar ve bu çoğu zaman, ortaya ilk çıkan belirtidir.

İşitme azalmasından şüphelenilen hallerde yapılması gereken ilk şey, kulak-boğaz ve burun hastalıkları uzmanı bir doktora başvurmaktır. Muayenenin yanısıra odyolojik tetkik de yapılır. Bu tetkikte belirli frekanslardaki sesleri işitme eşikleri ölçülür.

Eğer işitme azalması, tedavi edilebilecek bir hastalığa bağlı değilse, bu gibi hallerde genellikle işitme cihazları kullanılır. Gelen sesi yükselterek kulağa gönderen bu cihazların değişik tipleri var. Yarınki yazımda bu cihazları tanıtmak istiyorum.

Devam edecekX