Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Trigliseritim yüksek

Ö. Özdamar / İstanbul

Trigliserit de kolesterol gibi kanda bulunan yağlı maddelerden biridir. Normal sınırların üzerinde bulunduğu takdirde, damar sertliği sürecine katkıda bulunur. Bu da beslenme ile yakından ilişkilidir. Ayrıca trigliserit yüksekliği alkol tüketimi ile de yakından ilişkilidir. Fazla alkol tüketenlerde yüksek trigliserit değerleri sık görülür. Kan yağlarının hepsinde olduğu gibi trigliserit yüksekliğinde kalıtımın rolü büyüktür. Bazı kişiler ne kadar önlem alırsa alsın, kan değerlerini normale indiremezler. Böyle olunca, ilaç kullanılması gündeme gelir. Hangi ilacın hangi aşamada kullanılacağına, hastayı ayrıntılı olarak inceleyen, bu konuda yeterli bilgiye sahip bir doktorun karar vermesi gerekiyor. Tedavide damar sertliği açısından mevcut olabilecek diğer risk faktörlerine ve ilacın kullanılmasıyla etkilenmesi muhtemel organların durumuna da bakarak karar vermek gerekiyor. Bazı kişilerin yaptığı gibi ‘‘Benim bünyem böyle, ne yapsam sonuç değişmiyor, benim bünyem buna alışık’’ deyip soruna boşvermeyin. Tansiyon, şeker, kolesterol yüksekliklerinde de olduğu gibi bu hastalıklar hiçbir zaman ‘evcilleşmez’. Bünyenin alışması ve zarar görmemesi diye bir şey olmaz. Yukarıda da belirttiğim gibi bu konuda bir uzmanın denetimine girmelisiniz.

Bağırsak parazitleri bitmiyor

M. Zafer / İstanbul

İki yıldan beri bağırsak parazitlerinden kurtulamadığınızdan bahsediyorsunuz. Defalarca ilaç kullandığınız ve bir ara geçer gibi olup her seferinde tekrarladığına göre, sizin bu parazitlerin yumurtalarını tekrar tekrar aldığınız anlaşılıyor. Tekrar bulaşma, genellikle aynı evde yaşayan diğer kişilerden olur. Evdeki diğer kişilerde gözle görülen herhangi bir parazit yoksa bile, parazit bulunabileceği düşünülür. Bunun en doğru yolu, evdeki herkesin dışkısında parazit araması yaptırılmasıdır. Hatta tahlilde parazit bulunmayanlara iki kez daha tahlil yaptırmak ve üçünde de parazit görülmezse, bulunmadığına o zaman karar vermek gerekiyor. Tahlillerde parazit görülürse, cinsine uygun ilaç seçilerek evdekilerin hepsinin aynı zamanlarda tedavi edilmesi gerekir. Bu günlerde iç çamaşırları ve yatak çarşaflarını her gün değiştirerek kaynatarak yıkamak gerekir. Ayrıca tuvalete çıktıktan sonra temizliği elle değil tuvalet kağıdıyla yapmak ve buna rağmen tuvalet sonrası tırnakları fırçalayarak bol sabun ve su ile iyice yıkamayı adet haline getirmek gerekmektedir.X