Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Testisim şiş kaldı

R. Coplugil / İstanbul

Daha önce sperm sayısının düşük bulunması ve bunun nedeni olarak da varikoselin gösterilmesi doğrudur. Zaten ameliyat sonrası sonuçlarına bakarak değerlendirdiğimizde, sperm sayınız yükseldiği ve çocuğunuz olduğuna göre teşhisin ve tedavinin doğru olduğu kanıtlanmış oluyor. Ameliyattan sonra bu testisin şiş kalması ve dokunmaya karşı hassaslığını, doktorunuz ‘ameliyat sonrası buraya su toplanması‘ olarak nitelemiş. Tıp dilinde hidrosel olarak adlandırılan testis zarlarının arasına su toplanmsı durumu, 4 yıldan bu yana düzelmediği de dikkate alınınca, doktorunuzun ameliyat önerisine sıcak bakmanızı gerektiriyor. Doktorunuzun bu teşhisi koyarken ne gibi tetkikler yaptığını bilmiyorum. Ayrıca mektubunuzdaki ifadelerden bu teşhisin 4 yıl önce konulduğu anlamı çıkıyor. Bu konuda benim önerim, üroloji uzmanı bir doktora başvurarak muayene olmanız. Bu doktor yapacağı muayenelerden sonra, ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemlerinden biri ile testisin durumunu ortaya koyacak ve muhtemelen ameliyat önerecektir.

Hepatit bulaşır mı?

Erdem / İstanbul

Hepatit B hastalığı ve bulaşma yolları konusunda çok yazı yazdım. Daha önceki yazılarımı okumamış olduğunuzu sanıyorum. Bu hastalığa neden olan virüs kanda bulunur ve kan yoluyla bulaşır. Günlük normal sosyal ilşkilerle, yani el sıkışmak, yanaktan öpüşmek, aynı bardaktan su içmek ya da benzeri yollarla bulaşmaz. Hasta ya da virüs taşıyıcısı kişinin kanının sağlam kişiye nakledilmesi, iğne yapmakta kullanılan enjektörün tekrar kullanılması, diş tedavisinde kullanılan cihazlarların iyice sterilize edimeden kullanılması, manikür ya da traşta kullanılan aletlerin iyice sterilize edilmemesi ve cinsel ilişki gibi yollarla sağlam kişilere virüs bulaşması mümkündür. Bu hususlara dikkat edildiği taktirde korkmak için bir neden yok. Ayrıca Hepatit B için koruyucu aşı bulunmaktadır. Virüs bulaşmadan önce usulüne uygun olarak aşı yapılması halinde, bulaşmadan korkmak için bir neden kalmıyor. Aşı ile hepatit B’ye karşı bağışıklanma için, 0, 1 ve 6. aylarda uygulanmak üzere toplam 3 aşı ya da 0, 1, 2 ve 12. aylarda olmak üzere toplam 4 aşı olmak üzere iki ayrı türde uygulama yapılmaktadır. Yakın arkadaşınız hasta olduğuna göre, sizin de önce bir tahlil yaptırarak bu güne kadar virüs alıp almadığınızı öğrenmeniz ve virüs almadıysanız aşı yaptırarak korunmanız, uygun olacaktır.X