Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Bronşitim kriz yaptı

H. ÖZCAN / İST

Bronşitin yanı sıra faranjit ve sinüzit gibi sağlık sorunlarınızın da bulunması, solunum sisteminizde alerjik bir zemin bulunduğunu düşündürür. Böyle olunca bu sistemde zaman zaman sorun görülebilir. Nitekim bir süre önce ortaya çıkan soğukalgınlığının ardından akut bronşit atağı başlamış. Bu sırada ortaya çıkan bütün belirtiler, bu tabloya ait. Bronşitiniz iyileştikten sonra da doktorunuzla bağlantıyı kaybetmeyin, uygun bir tedavi ile yeni ataklar oluşmasını ya da kronik bronşit oluşmasını önleyebilirsiniz. Diğer yandan 16-17 yıl önce düşme sonrasında kalçanızda kalan yumruk büyüklüğündeki şişliğin iyi tetkiki gerekir. Bu varken, lumbago ya da siyatik gibi tablolara neden aramak yersiz. Ayrıntılı bir muayene ve görüntüleme yöntemleriyle, bu şişliğin durumunu ve size ne gibi sorunlar yaratabileceğini araştırmanızı öneririm.

Simir testi nedir?

B. AYKUT

İngilizce yazılışı ‘smear’ olan test, sizin sorduğunuz tarzda yani ‘simir’ olarak okunur. Salgıların sürülerek mikroskop camına yayılması ve özel boyalarla boyandıktan sonra hücrelerinin yapısının incelenmesi anlamına gelir. Genel bir isim olduğu için birçok kısmın incelenmesinde kullanılmakla beraber, son dönemde en yaygın olarak rahimdeki hastalıkların ve kanser riskinin araştırılmasında kullanılmaktadır. Bu nedenle aslında ‘vaginal smear’ denilmesi gerekirken kısaca ‘smear’ olarak adlandırılmaktadır. Bu tetkik yöntemiyle ilgili bilgiler bu köşede defalarca yer aldı. Ben o yazılar sırasında tetkikin diğer adı olan Papanikolau testinin kısaltılmışı olan Pap-Test adını kullanmıştım. Eğer köşemi sürekli izliyorsanız, bu yazıları da okumuş olmalısınız.

Kafamda sürekli ses var

A. SAYIN / ANKARA

Kafanızda sürekli ses duymanız 15 yıldan beri uygulanan tedavilerle bağlantılı değil. Muhtemelen damar sertliği tablosunun bir sonucu olmalı. Yüksek tansiyon da bu yönde etkisi olan bir sağlık sorunudur. İç hastalıkları uzmanı bir doktora başvurup bu yölerden tetkik olmanız uygun olacaktır. Öte yandan kemik erimesi teşhisi konulduğu ve kaplıca ile fizik tedavi uygulandığını belirtmişsiniz. Eğer bunların yanısıra ilaç tedavisi uygulanmadıysa, kemik erimesi diye bilinen osteoporoz için herhangi bir tedavi yapılmadığını bilmelisiniz. Kemik yoğunluğunuzu ölçtürerek, osteporoz tedavisini bilen bir hekime başvurmalısınız.X