Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Oğlum kabakulak geçirmedi

B. Öztürk / İstanbul

Küçük yaşlarda kabakulak geçirmeyen erkek çocuklarla ilgili, çok yaygın endişeler bulunuyor. Aslında bu kadar endişe edecek bir şey yok. Erişkin yaşlarda geçirilen kabakulak hastalığı, eğer testisleri de tutar ve orşit dediğimiz tabloya yol açarsa ve de orşit gerektiği gibi tedavi edilmezse, kısırlık nedeni olabilir. Yani görüldüğü gibi, erişkin yaşta kabakulak geçiren herkesin kısır kalması diye birşey söz konusu değildir. Kaldı ki artık kabakulak aşısı da var. Oğlunuz daha jnce aşı olmadıysa bu aşıyı olması halinde kabakulak hastalığına yakalanması hali ortadan kalkar.

Hamile kalamıyorum

Ceren / İstanbul

5-6 yıl önce iki kez hamile kalıp, başlangıcında iğne yaptırarak düşük yapmanızın, şimdilerde hamile kalmayışınızla bir ilgisi olduğunu sanmıyorum. Sanırım yumurtalıklarınızın yumurta üretmesinde ya da döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesinde bir sorun var. İki kez hamile kalmadan önce üç yıl süreyle kontrolsüz birleşmeye rağmen hamile kalmayışınız, yumurtalıklarınızda tembellik ihtimalini arttırıyor. Eğer gebe kalmak istiyorsanız, önce tetkikler yapılır ve eğer düşündüğüm gibi yumurtalıklar çalışmıyorsa, ilaçla uyararak yumurta üretmesi sağlanabilir. Ancak bilmeniz bir gerçek de yumurtalıklarınızın uyarılması halinde ikiz, üçüz gibi çoğul gebelik ihtimalini arttırır.

Kan uyuşmazlığı var

G. Deniz / İstanbul

Dış gebelik, spermle döllenmiş yumurta hücresinin, rahim içine yerleşmek yerine, tüplere ya da karın boşluğuna yerleşmesi ve burada gelişmeye devam etmesiyle oluşan bir durumdur. Spiral kullanmakla ya da hiç doğum yapmamış bir kişinin spiral kullanmasıyla bir ilişkisi yok.

Gebelikte kan uyuşmazlığı, kadının kan grubundaki RH faktörünün negatif, erkeğin pozitif olması halinde görülebilir. Görülebilir diyorum çünkü burada önemli olan bebeğin kan grubudur. Eğer bebek RH pozotif kan taşıyorsa, annenin RH faktörüne karşılık antikorlar oluşur ve ortak dolaşımla bebeğe geçen bu antikorlar bebeğin kanının erimesine yol açar. İlk gebelikte antikor oluşması daha az olacağı için tehlikeler daha çok ikinci ve sonraki gebelikler için söz konusudur. Ancak katılım kuralları gereği, bebeğin kanının RH nefatif olması ihtimali de var. Eğer böyle olursa kan uyuşmazlığı olmayacaktır. Kürtajla da , doğum sonlanmış olsa da, gebelik sonu erdiğinde hemen Rhogam adlı ilacın uygulanması, annenin kanındaki antikorları ortadan kaldıracağı için, sonraki gebelikte bebeği koruyacaktır. Kadının RH nefatif, erkeğin RH pozitif olduğu hallerde, hamilelik başlar başlamaz, kan uyuşmazlığı ihtimali açısından doktora danışıp, belli aralıklarla tahlil yaptırmak gerekecektir.X