Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Nefese nefese kalıyorum

M. Ramazan / İST.

Yaklaşık 500 m. yürüdükten sonra nefes nefese kalmanızı, günde yarım paket sigara içmenize bağlamak pek mümkün gözükmüyor. Sigarayı bıraktığınız takdirde şu andaki durumunuza göre daha rahat edersiniz, ancak bu sorunun gerçek kaynağını bulmanız da gerekli.

Bu gibi şikayetler, ya kalbin pompalama yeteneğindeki azalmaya ya da akciğerlerdeki, oksijen almayı azaltan bir soruna bağlı olabilir. Sizin, tercihen bir kalp hastalıkları ya da iç hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekiyor.

Prostatım hastaymış

Y. Tahsin / Almanya

25 yaşında bir erkekte prostat hastalığı olduğu söylendiğinde, prostat bezinin iltihaplanması kastedilir. 50 yaşın üzerindeki birinde ise prostat bezinin büyümesi ihtimali ön plandadır.

Prostat hastalığında ameliyat, ya bezin büyümesi ya da kanserinde uygulanır. Sizin hastalığınız iltihaplanma olduğu için ameliyat söz konusu değildir. Sizin, düzenli olarak ilaç kullanmanız, tedaviniz için yeterli olacaktır. Ancak, prostat bezi iltihaplarının biraz zor iyileştiği gerçeğini unutmamalısınız. Bu nedenle, doktorunuzla çok yakın bir diyalog içinde olmalı ve tamamen iyileştiğinizi söyleyinceye kadar kontrole gitmelisiniz.

Tatlandırıcı kullanayım mı?

M. Uğur / Ankara

Şeker hastaları ya da kalori kısıtlaması yapmak isteyenlerin kullandığı yapay tatlandırıcılardan sakarin ve siklamat ile yapılan hayvan deneylerinde mesane kanserlerine rastlandığında, dünya çapında büyük çalkantılar olmuştu. Ancak çalışmalar ilerledikçe bu riskin, çok yüksek dozlar için geçerli olduğu tespit edildi. İnsan cüssesi ile gün boyunca kullanılabilen en çok tatlandırıcı dozu oranlandığında, insan için böyle bir riskin söz konusu olmayacağı belirlenerek, üretim ve satışa izin verildi. Bu tatlandırıcılar bazı ürünleri tatlandırmak amacıyla olduğu kadar, karbonhidrat kısıtlaması yapmak isteyenler için hap şeklinde de kullanılmaktadır. Ayrıca son yıllarda, daha çok Aspartam içeren tatlandırıcılar kullanılmaktadır. Bu ürün için herhangi bir risk belirlenmemiştir. Sadece, protein yapısında olduğu için fenilketonüri hastalığı olan çocuklarda kullanılmaması gerekir.X