Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Bebeğimde gelişme geriliği oluştu

N. Şahin / İstanbul

Bebeğinizde gelişme sorunu olduğu belirtilerek 3 aylıkken kürtaj yapılması gerekmiş. Ayrıntılı bir rapor olmadığı için bunun nedenleri hakkında kesin bir şey söylemem doğru değil. Ancak gebelik sırasında ağız kokusu, kusma, uykuya eğilim, bol su içme isteği gibi belirtiler dikkate alındığında, sizde şeker hastalığı bulunması ihtimali hatıra geliyor. Kandaki şeker düzeyi aşırı yükseldiğinde, kanın koyuluk oranını dengelemek için bol su içme ihtiyacı belirir. Vücut, enerjisini şekerden sağlayamadığı için yağları yakmak zorunda kalır. Bunun sonucunda nefeste aseton kokusu gibi bir koku oluşurken, yağların yakılmasına bağlı olarak zayıflama da görülebilir. Kandaki şeker oranının yükselmesinin bir başka belirtisi de uykuya eğilimdir. Şeker yükseldikçe artan uyku, bir noktadan sonra komaya kadar varabilir. Bu tür belirtiler görüldüğü taktirde yapılması gereken şey kandaki şeker oranının ölçülmesidir. Size de tavsiyem, kan şekerinizi ölçtürmeniz ve ardından bir iç hastalıkları uzmanına başvurmanızdır.

Astım sürekli tedavi ister

M. Bingöl / Almanya

Astım, solunum yollarının alerjik bir hastalığıdır. Nasılki cildimizde bir alerji oluştuğunda kızarıklık ve şişlik ortaya çıkarsa, solunum yolları da alerji yapan bir madde ile karşılaştığında kızarır, şişer ve salgısını arttırır. Bu da solunum için gerekli olan havanın giriş-çıkışını zorlaştırır. Bu durumda hasta, nefes darlığı ve öksürükden şikayet eder. Hastalığın belirtileri, solunum yolunun içindeki reaksiyonun şiddetine bağlıdır. Astım tedavisi için ilaçların sürekli kullanılmaları gerekir. Kullanılması gereken ilaçları ve bunların hangi dozlarda kullanılmalarının gerektiğini, hastayı muayene eden doktor belirler. Hastanın da alerji yapan maddelerden mümkün olabildiğince uzak durması gerekir. Örneğin, keskin koku, toz, duman, sis, çicek tozu (polen) astımı olan kişilerin çoğunu rahatsız eder. Hastanın nelere karşı alerjisinin bulunduğunu, yapılacak alerji testleri de ortaya çıkarır. Akciğer hastalıklara ve alerji ile uğraşan merkezlerde bu testler yapılabilmektedir. Eğer şimdiye kadar böyle bir merkeze başvurmadıysanız, ev doktorunuzdan, sizi böyle bir merkeze sevk etmesini isteyebilirsiniz. Burada yapılacak tetkiklerden sonra sizi nelerin rahatsız ettiği ortaya çıkacaktır. Eğer bu tür maddeler işyerinizde bulunuyorsa, bazen iş değiştirmek de rahatlamak açısından yararlı olabilmektedir.X