Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Midemde fıtık varmış

M. V. / Almanya

Yemek borusu ile midenin birleştiği kısımda bir büzücü kas bulunur. Yemek yutulduğu zaman, yemek borusunun solucanvari hareketleri ile mideye doğru iletilir. Bu hareket büzücü kasa ulaştığı zaman açılmasını sağlar, yemek mideye girdikten sonra tekrar kapanır. Bu kısım, diafram adı verilen, karın ve göğüs duvarını ayıran zar hizasında yer alır. Eğer bu zardaki delik geniş ve mideyi tutan bağlar zayıfsa, mide bu delikten yukarı, göğüs boşluğuna doğru kaymakla beraber, büzücü kasın görev yapmasını da engeller. Böylece mide asidinin yanı sıra yarı sindirilmiş yiyecekler de geri kaçabilir. Tıp dilinde hiatus hernisi olarak adlandırılan bu tabloya mide fıtığı adı da verilir. Almanya’da yapılan tetkiklerden sonra bu durumun herhangi bir tedavisinin ya da ameliyatının olmadığı söylenmiş. Bu tam olarak doğru değil. Bazı önlemlerle ve ilaçlarla şikayetleri hafifletmek mümkün olabildiği gibi ileri hallerde ameliyat da yapılabilmektedir.

Alınacak önlemlerin başında fazla kilolu olanlar için kilo vermek, karnı sıkıştıracak türde sıkı belli pantoonlardan kaçınmak, mideyi fazla doldurmaktan kaçınmak, dolu mideyle yatmamak, karyolanın başucuna gelen kısmını yükseltmek, mide ve tüm sindirim sisteminin hareketini düzenleyici ilaç kullanmak, midenin asit salgısını azaltmak gibi önlemlerle sorunları ortadan kaldırmak mümkün olabilir. Bütün bu önlemlere rağmen şikayetlerin ileri boyutlarda olması, sürekli ve uzun yıllar geri tepen mide asiti nedeniyle yemek borusu mide birleşim kısmında darlık oluşması ya da sürekli tahrişe bağlı olarak kanserleşme riski taşıyan oluşumların başlaması gibi hallerde ameliyat gerekebilir. Tıp dilinde fundoplikasyon olarak adlandırılan bu ameliyatta, midenin fıtıklaşması önlendiği gibi, yeterli görev yapmayan büzücü kas da takviye edilmiş olur. Son yıllarda bu ameliyat endoskopik yöntemlerle, yani halk arasında kansız ameliyat olarak adlandırılan, karından birkaç delik açılarak kamera yardımıyla da yapılabilir hale gelmiştir.

Bir gastroenteroloji merkezine başvurarak son durumunuzun değerlendirilmesini sağlamalısınız. Bu tetkikleri Türkiye’de yaptırmak isteğinizden bahsetmişsiniz, arzu ettiğiniz takdirde İstanbul’a geldiğinizde benimle 231 30 66 numaralı telefondan bağlantı kurarsanız, size yardımcı olmaya çalışırım.

Belimden sakat kaldım

Rumuz: Çaresiz / Adana

Küçükken düşme sonucu belinizde sakatlık oluştuğundan bahsediyorsunuz. Bu gibi durumlar ameliyatla düzeltilebilir. Adana’da tıp fakültesinin ortopedi kliniğine başvurarak muayene olun, tedavi imkanları belirlenmiş olacaktır.X