Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Kolesterol ilacı kullanayım mı?

Z. Yıldırım / Almanya

10 yılı aşkın bir süreden beri kandaki kolesterol oranınızın 300 civarında olduğundan bahsediyorsunuz. Bunun için sarımsak ve balık yağı haplarının dışında bir ilaç kullanmadığınızdan ve doktorun önerisiyle diyet yaptığınızdan bahsediyorsunuz. Kolesterol yüksekliği hallerinde, hangi aşamada ilaç kullanılacağına karar verilebilmesi için, ‘faydalı kolesterol’ olarak da adlandırılan HDL kolesterol ile ‘zararlı kolesterol’ olarak bilinen LDL kolesterol oranlarını da bilmek gerekiyor. Ayrıca, damar sertliği riskleri açısından da hastanın değerlendirilmesi gerekir. Hastanın tespit edilmiş damar sertliği ve bunun neden olduğu kalp-damar hastalığı varsa, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalıtım, şişmanlık, sigara içme gibi başka risklerinden biri ya da birkaç tanesi bulunuyorsa, kandaki kolesterol düzeyinin daha düşük rakamlarda bulunması istenir. Örneğin hiçbir riski bulunmayan bir kişi için LDL kolesterolün 150 mg. olması kabul edilebilirken, bir riski bulunanda 130, birden fazla riskte 110, tespit edilmiş kalp-damar hastalığı olanda 100 mg. civarında olması istenir.

Sizin safra kesenizde taş bulunması da kolesterol metabolizma bozukluğunu gösteren bir başka ölçektir. Eğer kese yapısında bir bozukluk yoksa, safra kesesinde taş oluşması, genellikle kolesterol metabolizması bozukluğunu düşündürür. Bu bilgilerden sonra, sizin kolesterol sorununuza bilimsel bir yaklaşım getirilmediği belirginleşiyor. Bu konuda uzman bir doktora başvurmanızın gerekli olduğunu belirtmek istiyorum.

Diğer sorunuza gelirsek, menopozda hormon tedavisine başlamak için mutlaka kemik yoğunluğu ölçümü yapılması gerekli değil. Kemik yoğunluğu takibi, menopozla hızlanan osteoporoz hastalığı bulunup bulunmadığının tespiti için yapılır. Osteoporoz şüphesi varsa, ilaca başlamış olmak ölçüm yaptırmak için engel değil, herhangi bir zamanda yapılabilir. Hormon tedavisine başlamadan önce mutlaka yapılması gereken şeyler başka, hormon tedavisi, rahim ve meme kanseri varsa, bunun seyrini hızlandıracağı için, tedavi öncesi, bunların bulunup bulunmadığının araştırılması için, mamografi ve PAP TEST olarak da adlandırılan smear testinin yapılması gerekmektedir. Bir risk görülmediğinde tedaviye başlanır ancak, belirli aralıklarla kontroller yaparak, bu tür bir sorunun başlayıp başlamadığının araştırılması da şarttır.X