Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Prostatınıza ameliyat gerekiyor

A. Karacan / ANKARA

İki yıl kadar önce yapılan sistoskopi işleminden sonra sık ve ağrılı idrar ile ardından cerahat gelmesi gibi şikayetler olduğundan bahsediyorsunuz. İdrar yolundan bir alet sokularak dış idrar yolu, prostat ve idrar kesesinin görülmesini sağlayan sistoskopi sırasında tahriş olan idrar yolunuzun iltihaplandığı anlaşılıyor. Bu işlemin hemen arkasından bol idrar yapabilmeniz, idrar kesesiyle dış idrar yolunun arasında yer alan kısımda bir daralma olduğunu ve sistoskop ile girildiğinde geçici olarak da olsa buranın genişlediği düşünülür. Bu kısımda prostat da yer alır. Bu darlık, muhtemelen prostatın, idrar yolunu daraltacak şekilde büyümesi nedeniyle ortaya çıkmıştır. Daha sonra gittiğiniz doktorun verdiği ilaçlarla iltihap iyileştiği için şikayetleriniz azalmış, ama prostatınızdaki büyüme devam etmiş. Son günlerde geceleri 1-2 saat arayla idrara çıkıyor olmanız, bu sorunun ileri boyutlara vardığını gösteriyor. Prostat, idrar yolunuzu daralttığı için idrar ancak belirli bir basıncı aştıktan sonra boşalabilir hale geliyor. Bir miktar idrar yapıldıktan sonra basınç azaldığı için artık direnç aşılamıyor ve idrar kesesinde idrar bulunduğu halde boşaltılamıyor. İşte bu nedenlerle, sık ve az, basıncı düşük bir idrar yapılabiliyor. Eğer prostatın yaptığı basınç daha da artarsa, günün birinde hiç idrar yapılamaz hale gelinir. Ameliyat için bu noktayı beklememek gerekiyor. Geçtiğimiz günlerdeki yazılarımdan birinde de belirttiğim gibi, idrar kesesinde sürekli kalan idrarın iltihaplanması, kese içindeki yüksek basınç nedeniyle böbreklerin süzme işleminin zorlanması, kesenin kas görevinin ve yapısının bozulması gibi nedenlerle, bu aşamaya geldikten sonraki ameliyatlarda, bazı kusurların kalması söz konusu olabilir. Yukarıda anlattığım bilgilerden sonra, sizin de, daha fazla beklemeyip doktorların tavsiyelerine uymayı tercih edeceğinizden eminim.

Nikah öncesi AIDS raporu şart olmalı

Ş. T. / İSTANBUL

AIDS, hepatit ve benzeri, cinsellikle de bulaşabilen hastalıklardan kurtulmanın en önemli yolu, hasta ya da mikrop taşıyıcı durumda olan kişilerle prezervatif koruması olmadan cinsel ilişkide bulunmamaktır. Bunun olabilmesi için de mikrop bulaşmış kişilerin belirlenmesi gerekiyor. Bunun için de kampanyalar halinde kitle taraması gerekiyor. Kapı kapı dolaşıp herkesi taramak zor olduğu için, sağlık raporu alınması gereken bütün hallerde bu tahliller mutlaka yapılmalıdır. Sizin de belirttiğiniz gibi nikah, bunun için önemli bir aşama. Bu işlemler sırasında sağlık raporu gerekiyor, ama maalesef çoğu yerde bu sadece formalite düzeyinde kalıyor. Bu konuda titizlik gösterilmesi yolundaki görüşünüze katılmamak elde değil.X