Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Oğlum kabakulak geçirdi

İ. Alaca / Almanya

Kabakulak hastalığı bazen, oğlunuzda olduğu gibi beyin iltihaplarına da yol açabilir. Oğlunuzda ortaya çıkan felç hali tümden iyileşmiş. Kulağında ötme tarzındaki şikayetinin tedavi edilebilirliği açısından, elimizde tetkik raporları olmadığı için birşeyler söyleme olanağım yok. Ancak oğlunuzun bitkin, yorgun, dalgın halinin bu hastalıkla ilgili olmadığını söyleyebilirim. Bu tamamen bir depresif haldir, yani ruhsal çöküntüdür. Oğlunuzun kulağındaki sesten önce depresyon halinin tedavi edilmesi gerekir. Eğer bir psikiyatri uzmanına başvurursanız bu konuda tedavi olanağına kavuşacaktır. Ruhsal hali iyileştikten sonra da nöroloji ve kulak, boğaz, burun hastalıkları uzmanlarının ortak çalışmaları ile diğer sorunu hakkında ileri tetkik yapılabilir.

Soğuk alerjisi

A. T. / Ankara

Soğuk havalarda uzun süre yürüdükten sonra bacaklarınızda kaşıntı olması ve kaşıdıktan sonra bu bölgelerin kızarması sizde soğuk alerjisi olduğunu düşündürür. Böyle hallerde antihistaminik grubundan bir ilaç kullanılması ve en önemlisi kalın çorap giyilmesi yararlı olmaktadır.

Tetkik yaptırmalısınız

G. D. / Ankara

Adetlerinizin şu andaki düzeni de anormal değil. Bu açıdan endişe edecek birşey yok. Akıntı ise, normal gibi gözükmekle birlikte, bir laboratuarda incelenmesinde yarar var. Yapılacak kültürde, eğer zararlı bir mikrop tespit edilirse uygun antibiyotikle tedavi edilir. Guatr sorununuz içinse, yine bir laborauarda tiroid hormonlarının ölçümü gerekecektir. Tarif ettiğiniz şikayetler, tiroid bezinin büyümesinden çok, aşırı hormon salgıladığı bir durumu (hipertiroidi) düşündürür. Bunun teşhisi için de tek yol kandaki hormon düzeylerinin belirlenmesidir.

Saç ekme ameliyatı olabilir miyim?

S. C. / Almanya

Saç ekme ameliyatları, kafasının belirli yerinde açıklık olanlarda, diğer yerlerden alınan kıl köklü kafa derisi parçalarının, kılsız alanlara nakledilmesi şeklinde uygulanır. Saçların yaygın olarak seyrekleşmesi hallerinde bunun uygulanması pek yararlı değildir. Yaygın saç dökülmesi konusunda, son zamanlarda en başarılı tedavi, Minoxodil adlı ilaçla yapılmaktadır. Çoğu ülkelerde Rogaine adıyla bulabileceğiniz bu ilacı, bu konuda uzman bir hekimin denetiminde kullanmanızın yararlı olacağı inancındayım.


 
X