Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Meme kanseri önlenebiliyor-2-

Dünkü yazımda sağlıklı kadınların düzenli olarak Tamoksifen kullanması halinde meme kanserine yakalanma riskinin yüzde 45 oranında azaldığını belirtmiş ve bu günkü köşemde her kadının kullanmasının gerekip gerekmediği ve ilacın yan etkileri konusunu ele alacağımı belirtmiştim.

Sık sık belirttiğim gibi yan etkisi olmayan ilaç yoktur. Tamoksifen’in de yan etkileri var. Bunlardan ikisi çok önemli. Yan etkilerden biri, vücuttaki damarlarda pıhtı oluşması. Özellikle bacaklardaki toplar damarlarda ve akciğer damarlarında pıhtı oluşup buralara hasar vermesi. İkinci yan etki de seyrek de olsa Tamoksifen kullananlarda rahim iç zarı (endometrium) kanseri görülmesi. Bunların ikisi de önemli yan etkiler, ama düşmanının neler yapabileceğini bilirseniz ondan korkmazsınız. Bu ilacı kullanan kişileri belirli aralıklarla kontrol edip, rahim kanseri riskinin artması halinde ameliyatla rahimi alarak hastanın riski ortadan kaldırılabilir.

Yan etkiler önemli olduğu için her kadının bu ilacı kullanması doğru değil. Damar tıkanması ya da rahim kanseri riskini göze alabilmek için meme kanserine yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğu vakaları tercih etmek gerekir.

Kimler risk altında

Meme kanserinin ortaya çıkmasında genlerin rolü çok önemli. Bu nedenle annesi, kızkardeşi ya da kızı gibi birinci derece yakınlarında meme kanseri teşhis edilmiş olanların riskinin fazla olduğu kabul edilir.

Memelerinde kansere dönüşme riski fazla kitleler bulunan ya da karsinoma in situ denilen başlangıç kanserleri teşhis edilmiş bulunan kişiler de risk altında. Riski arttıran başka faktörler de var. Yaşın 60’ın üzerinde olması da diğer risklerin etkisini arttırıyor. Ayrıca ilk adetin erken olması, doğum yapmamış olmak ya da ilk doğumun geç yaşlarda olması gibi faktörler de risk değerlendirmesinde ele alınıyor.

Bütün bu bilgilerden sonra kimlerin ilaç kullanması gerektiğine, hastayı ayrıntılı olarak inceleyen doktorun karar vermesi gerektiği ortaya çıkıyor. Hastanın rahim tetkikleri yapılarak rahim kanseri riski araştırılacak, özellikle bacak damarlarında varis gibi durumları olup olmadığı incelenecek, öte yandan da meme kanseri oluşma riski değerlendirilecek, sonuçta her ikisi de terazinin kefelerine konularak ağır basan kefeye göre karar verilecek.

Tedaviye başlandıktan sonra da belirli aralıklarla kontrol yaparak tedavinin kesilmesini gerektiren bir durumun ortaya çıkıp çıkmadığına bakılacak.

İşte hekimliğin sanat yönü burada önem kazanıyor.

Bitti


 
X