Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Tansiyon ilacıyla kalp krizinden korunma-2-

ACE inhibitörleriyle daha önce yapılan çalışmalarda bu gruptan ilaç kullananlarda kalp krizi atakları ile by-pass ameliyatı ve anjiyoplasti (balonla damar genişletme) gereklerinin daha az olduğu görülmüştü. Bu çalışmalardaki hasta grubu, kalbin pompalama yeteneğinin çok azalmış olduğu kişilerdi. Oysa Coversyl isimli ilaçla yapılan EUROPA isimli çalışmada, koroner damar hastalığı bulunan ama kalbin karıncığının pompalama yeteneğinin bozulmamış olduğu hastalar tercih edildi.

ACE inhibitörlerinin, koroner damarlarda tıkanmaya yol açan anormal hücre büyümesini ve pıhtı oluşmasını durdurduğu daha önceki çalışmalarda ortaya konulmuştu. 24 ülkede 11 binden fazla hastanın 500’e yakın hastanede takip edileceği bu çalışma Avrupa ülkelerindeki en geniş çalışma olarak gösteriliyor. Bu çalışmanın yöneticilerinden Prof.Dr.Willem Remme ACE inhibitörlerinin, damarların iç çeperinde daralmaya yol açan anormal hücre faaliyetini ve pıhtı oluşmasını, kanda dolaşan hormon benzeri maddeleri düzenleyerek önlediğini belirtiyor. Bu çalışmada Coversyl’in (Perindopril) seçilmiş olmasını, uzun etkili bir ACE inhibitörü olması, çok yaşlılarda bile kullanılabilecek şekilde iyi tolere edilen bir ilaç olması, başka ilaçlarda görülebilen tedavi başlangıcında aşırı tansiyon düşmesi etkilerinin bulunmamasıyla izah ediyorlar. Ayrıca Coversyl’in yüksek tansiyon ve kalp yetersizliği sonucu kalpte ve damarlarda oluşan hasarın gerilemesi üzerindeki etkilerinin de ayrıntılı olarak bilinmesi de bu tercihte rol oynamış.

Çalışmanın bir diğer yöneticisi Prof. Dr. Kim Fox koroner kalp hastalığından ve bunun neden olduğu kalp krizlerinden korunmak için diğer önlemleri de ihmal etmemek gerektiğine dikkat çekiyor. Sigaradan uzak durmak, sağlıklı beslenme kurallarına dikkat etmek, düzenli olarak eksersiz yapmak bu açıdan çok önemli. Genetik alandaki gelişmeler de risk altındaki kişilerin belirlenmesinde önemli yararlar getirecek. Coversyl ile yapılan bu çalışmada ACE inhibitörlerinin, mevcut koroner yetersizliğini gerilettiği, kalp krizine yakalanma riskini, by-pass ameliyatı ve anjiyoplasti gereğini azalttığı kesin olarak ortaya konulursa, kalp hastalarının ve ailelerinin yaşam kalitelerinde büyük gelişmeler katedilecek.

İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ 1973 MEZUNLARINA

Meslekteki 25.yılımızı yarın İstanbul’da Klassis Otel’de kutluyoruz. Henüz bağlantı kurmadıysanız organizasyonu yapan Interyum’u 212-278 10 18 numaralı telefondan arayın.


 
X