Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Tansiyon ilacıyla kalp krizinden korunma

Tıbbın son yıllardaki gelişmesi gerçekten yüz güldürücü boyutlara ulaştı. Daha önceleri ölümle sonuçlanan ya da insanları ileri derecede kısıtlı bir hale sokan sağlık sorunlarının büyük bir kısmı artık tedavi edilebiliyor. Olaya kalp ve damar sistemi açısından yaklaşırsak, kalp krizi sırasında pıhtı eritici ilaçların kullanıma girmesi, tıkalı damarların by-pass ameliyatlarıyla takviye edilmesi ya da tıpta anjiyoplasti olarak adlandırılan balonla genişletilmesi yöntemleri, anjiyoplasti ile açılan damarlara stent adı verilen tel kafesler konularak yeniden tıkanmanın önlenmesi, kalp nakli ameliyatları, yapay kalbin giderek daha fazla umut veren hale gelmesi, ilaçların giderek daha güçlü ve daha az yan etkili olması, benzer gelişmelerin vücudun diğer damarları için de elde edilmesi, bu önemli gelişmelerden bazıları.

Dikkat ettinizse, saydıklarım hep oluşmuş hastalıkların tedavisiyle ilgili. Ancak unutulmaması gereken önemli tıp kurallarından biri de hastalıkların önlenmesidir. Hastalanmış bir kişiyi hayatta tutmak çok önemli olmakla beraber en doğru yöntem insanların hastalanmasını önlemektir. Ülkemizde ne yazık ki çok geri planlarda kalmış olan ‘Koruyucu hekimlik’ aslında tıbbın en gelişmiş alanı olmalı. Çok şükür ki dünyada bu alanda çok güzel çalışmalar yapılıyor.

Bu çalışmalardan biri de EUROPA adıyla anılıyor. Yüksek tansiyon ve kalp yetersizliğinin tedavisinde kullanılan ve etkili maddesi Perindopril olan Coversyl isimli ilaçla yapılan bu çalışmanın temel amacı, koroner kalp hastalarında Perinopril kullanılmasıyla kalp krizinin ve buna bağlı ölümlerin azaldığını ortaya koymak.

Avrupa çapında yapılan bu çalışmaya, aralarında Türkiye‘nin de yer aldığı 24 ülke katılıyor. Türkiye’de 6 merkezde sürdürülecek çalışmalarda toplam 11 binden fazla koroner kalp hastası tedavi ve takip altında tutulacak. Coversyl tıpta ACE inhibitörleri olarak bilinen ilaçlardan biri. Yukarıda da değindiğim gibi bu ilaçlar yüksek tansiyon ve kalp yetersizliklerinin tedavisinde kullanılıyor. Daha önce yapılan bazı çalışmalarda bu gruptan ilaç kullanan hastalarda tıkalı olan koroner damarlardaki kan dolaşımında artış görüldüğü, bu hastalarda by-pass ameliyatı ve anjiyoplasti gereğinin daha az olduğu yolunda bilgiler edinilmişti.

Devam edecek


 
X