Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Cinsel gücüm azalıyor Rumuz: Problemli / Denizli

İki yılı aşkın bir zamandan beri devam eden cinsel güç azalması, testislerden birinin, sizin tabirinizle, ölmesine bağlanmış. Ancak size önerilen ilaçlar, yapılan tetkikler ve teşhis, bir arada değerlendirildiğinde her şey yerli yerine oturmuyor. Sperm tahlilleri dikkate alındığında testislerinizin sperm üretme yeteneğinin hemen hemen kaybolduğu ortaya çıkıyor. Bunun olabilmesi için testislerin ikisinin birden sorunlu olması gerekiyor. Bu yönde herhangi bir tetkik yapılmamış. Ayrıca size hormon tedavisi başlanmış, ama hormon tahlili yapılmamış. Hormon eksikliği olmadan hormon tedavisi yapılmaya başlanırsa, vücudun kendi hormonlarını üretme yeteneği frenlenmiş olur. Ayrıca organik bir şey olmadığı söylenerek sinir sistemine yönelik ilaçlar önerilmiş, ama bunun yanı sıra da hormon tedavisi yapılmış. Eğer sinir sisteminde sorun yoksa, sinir ilacı kullanmak, cinsel güç üzerine olumsuz yönden de etki edebilir.

Olayı özetlemek gerekirse, size yetersiz tetkiklerle teşhis konulmaya çalışılması sonucu gerçek durumunuz aydınlanamamış, buna rağmen ‘ya tutursa’ yöntemiyle, birçok ilaç denenmiş. Sizin üreme sisteminizde organik bir sorun var. Bunun boyutu ve nedenleri henüz bilinmiyor. Tıp fakültesi hastanelerinden birinin üroloji bölümüne başvurarak ayrıntılı tetkik yaptırın. Durumunuz kesin olarak ortaya çıktıktan sonra uygulanacak tedavilerden daha etkili sonuç alabilirsiniz.

Çocuğumun cinsel gelişmesi geri kalmış

K. Ay / Afyon

Halen 9 yaşında olan oğlunuzun penisinin çok küçük olduğunu ve buna sünnetçinin dikkat çektiğini belirtiyorsunuz. Her çocuğun gelişmesinin farklı olmasına rağmen, sünnetçinin dikkatini çekmiş olması açısından bakıldığında bir sorun olması ihtimali ağırlık kazanıyor. Böyle olunca hormonal gelişmesinin geri kalmış olması ihtimali var. Hormonal gelişme geriliğine neden olan birçok sorun olabilir, öncelikle bunların incelenmesi gerekiyor. Bunun ardından, ortaya çıkacak soruna göre tedavi planlanacaktır. Genellikle hormon tedavisi uygulanır. Bunun sağlıklı yapılabilmesi için kandaki hormon düzeylerini kontrol ettirmek gerekmektedir. Bu konuda Afyon’daki olanakları bilmiyorum, eğer çocuğunuzu tıp fakültelerinden birinin çocuk kliniğine götürürseniz, daha sağlıklı bir tedavi yürütülebileceğini sanıyorum. Çocuğunuzda bir sorun varsa ve onu tedavi ettirmezseniz, sakal, bıyık gibi vücut kıllarının gelişmesi, sesin erkeksi yapıda kalınlaşması, vücut yapısının erkeksi görünüm kazanması, cinsel organlarının gelişmesi ve çocuk yapabilme fonksiyonunu kazanması yani sperm üretmesi gibi özelliklerinde sorunlar doğabilir. Tetkik ve tedavisini aksatmayın.


 
X