Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Meme kanseri önlenebiliyor

Tıp dünyası, geçtiğimiz günlerde önemli bir açıklamayla çalkalandı. Medyayı da uzun süre işgal eden bu açıklama, yapılan çalışmalar sonunda meme kanserinin de önlenebilir bir hastalık haline geldiğini belirtiyordu.

20 yıla yakın bir süredir meme kanserinin tedavisinde kullanılan Tamoxifen’in meme kanseri riski yüksek kadınlarda kullanılması halinde, kansere yakalanma riskini büyük oranda azalttığı ortaya konuldu.

1992 yılında başlatılan çalışma sağlıklı kadınlarda Tamoxifen kullanılmasının etki ve yan etkilerini ortaya koymayı amaçlıyordu. Amerikan Milli Kanser Enstitüsü’nün sponsorluğu ve denetimde yapılan bu çalışmada 13 bin 388 kadın incelemeye alındı. Bu grubun yarısı Tamoxifen alırken diğer yarısı da etkili madde içermeyen ama gerçek ilaçla aynı görüntüde olan hap (plasebo) kullandı. Bu tür çalışmalarda plasebo kullanılması, gerek hastaların ve gerekse hastaları takip eden doktorların psikolojik açıdan etkilenmelerini önlemeyi amaçlamaktadır.

Çalışmanın altıncı yılında, planlanan süreden 14 ay önce, sonuçların tartışılmaz bir netlikte olması üzerine çalışma sonlandırılarak açıklama yapılması kararlaştırıldı.

Sonuç çok başarılı

Çalışmanın açıklanan sonuçlarına göre meme kanseri açısından risk altında olan kadınların düzenli olarak Tamoxifen kullanması halinde meme kanserine yakalanma riskinin yüzde 45 oranında azaldığı görüldü. Tamoxifen sadece kitle oluşturan kanser türlerinde değil, tıp dilinde duktal in-situ kanser denilen kanal içi kanser türlerinin oluşmasını da önemli ölçüde önlüyor. Çalışmanın planlanandan 14 ay önce sonlandırılmasının amacı, korunma oranının tartışılmaz derecede iyi olması nedeniyle, etkili ilaç değil de plasebo alan kadınların da bir an önce etkili ilaca dönüp korunmaya başlamasıdır.

Çalışma, menopozdaki kadınların Tamoxifen kullanması halinde kalp krizi ve kemik kırıkları açısından da korunup korunmadığını araştırmayı amaçlıyordu. Sonuçların değerlendirilmesinde Tamoxifen ve plasebo alan kadınlar arasında kalp krizi geçirme açısından bir fark olmadığı, buna karşılık kalça bilek ve omurga kırıkları açısından Tamoxifen kullananların büyük oranda korunduğu da görüldü.

Kimler kullanmalı

Sonuçlar bu denli olumlu sonuç verdiğine göre her kadın bu ilacı kullanmalı mı? İlacın yan etkileri var mı? Bu sorulara yarın cevap vermeye çalışacağım.

Devam edecek


 
X