Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Bağırsaklarımda kurt mu var?

Rumuz: Çare / İstanbul

Bağırsaklarınızda parazit bulunması, eğer bunların sayısı çok fazla ise zayıf kalmanız için bir neden oluşturabilir. Çünkü bu canlıların da yaşaması için gıdaya gereksinmeleri vardır. Yediğiniz yemeklerin bir kısmını bunlar tüketeceği için beslenme bozukluğu görülür. Ayrıca, bağırsaklarda yabancı canlıların bulunması, bağırsakların gıda emme fonksiyonunu yapmasında kusura neden olabilir. Sizin bir doktor denetimde ilaç kullanark bu parazitülerden kurutulmanız gerekir. Ancak, bağırsak paraziti tedavisi, aynı evde yaşayan herkese birden uygulanmalıdır. Aksi taktirde, yumurtalarıyla yeniden bulaşma sık görülür.

Kilo almak isteyen tüm genç erkeklere sporla ilgilenmelerini tavsiye ederim. Özellikle vücut geliştirme egzersizleri, bilinçli bir beslenmenin yanızsıra uygulandığı takdirde, kas kitlesinin geliştiği sağlıklı bir vücut yapısına kavuşturacaktır.

Kanamalarım arttı

G. D. / Almanya

Eskiden 5 gün süren adet kanamalarının bir süredir 7 güne çıkmış olması herhangi bir hastalığın belirtisi değildir, üzerinde durmayın. Ancak bademcik ameliyatınızdan sonra kanama olması, kan pıhtılaşma sisteminizde bir aksaklık olduğunu düşündürebilir. Eğer vücudunuzda oluşan kesiklerde de kanamanın durması uzun zamanı gerektiriyorsa, kan hastalıkları uzmanı bir doktora muayene olmanız gerekecektir.

İlaç kullandıktan sonra guatrınızın biraz küçülmesi ama elle farkedilmesi de sorun olmayabilir. Ancak, scintigrafi denilen yöntemle tetkik edilmesi ve tiroid hormonlarının düzeylerinin belirlenmesi de gerekir. Eğer bunlarda da bir sorun bulunmazsa, guatr sorununuzun ortadan kalktığı söylenebilir.

Saçlar neden beyazlaşır

R. Kaya / Ankara

Saç ağarması, saça renk veren pigment maddesinin yeterince salgılanmamasına bağlıdır. Herkeste belirli bir yaşta saçlar beyazlanmaya başlar. Kalıtım ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak bazen, sizde de olduğu gibi erken yaşlarda da beyazlaşma görülür. Bunu önlemenin ya da tedavi etmenin bir imkanı yok. Tek çare saç boyası kullanmak...


 
X