Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN


Bağırsak kanamaları önemlidir


Bir süreden beri zaman zaman, dışkı ile karışık olarak gelen kanama beni endişelendiriyor. Röntgen filmleri ile muayene olduğum doktor, sorunun basurdan kaynaklanmadığını, bu durumun bağırsak hassasiyetinden ileri gelebileceğini belirtti. Benim ayrıca bağırsaklarımda gaz şikayetim de oluyor. Dışkı kanaması özellikle kabızlık ve zorlanmadan sonra oluyor.

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

E.ŞANLI/MERSİN

Benzer sorunları olanları da yanıtlayabilmek için öncelikle makattan kan gelmesi konusunda bazı genel bilgiler vereyim.

Makattan kan, iki şekilde gelir. Dışkının katran gibi siyah halde gelmesi, sindirim sisteminin üst kısımlarından, yani mide ya da ince bağırsak gibi organlardan kan geldiğini gösterir. Sistem içine akan kan, sindirime uğradığı için siyah hale dönüşür. Katran gibi gelen dışkı, ishal tarzında da olsa, şekilli dışkı halinde de olsa kanamanın varlığını gösterir.

Dışkıya karışık ya da üzerine bulaşık kan gelmesi, kalın bağırsağın son kısımlarındaki bir olayı düşündürür. Kan sindirilmeye fırsat bulamadan atılıyor demektir. Bazen de dışkılamadan sonra kan gelir ki, bu gibi hallerin makattaki hastalıklara ait olması ihtimali fazladır.

Sık sık belirttiğim gibi, kadınlardaki adet kanamalarının dışındaki tüm kanamalar bir sorunu gösterir.

Sizin durumunuza gelirsek, mektubunuzda kanın geliş şekli ve görünümü konusunda bilgi vermemişsiniz. Ancak kan, şeklinde ifade ettiğiniz için biz bunun kırmızı kan olduğunu düşünürüz. Bu durumda, basur memesi yani hemoroid olmadığı da dikkate alınırsa, kalın bağırsağın son kısmında bi olay olduğu düşünülür. Bu, kolit dediğimiz kalın bağırsak iltihabı olabileceği gibi, iyi ya da kötü huylu tümörler de olabilir. Kötü huylu tümör olması ihtimali çok az, çünkü, böyle bir durum olsaydı, çekilen röntgenle görülme ihtimali fazlaydı. Kanamanın kabızlık ve zorlanma sonrası ortaya çıkması, daha çok makat zarında çatlamayı düşündürür. Kabız kalmayı önleyici beslenme kuralları ya da ilaçlarla kanamayı önlemek mümkün.

Ancak, her türlü ciddi sorun ihtimalini tümden kaldırmanız için, kolonoskopi adı verilen, makattan sokulan elastik bir cihaz ile tüm bağırsağın içinin gözle görülmesi şeklindeki tetkiki yaptırmanız yararlı. Bu tetkik hemen tüm büyük hastanelerde ve bazı özel merkezlerde yapılabilmektedir.


 
X