Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr. Gündüz TEZMEN

Karnımda sarkma var

D. Ersoy / İstanbul

Adet kanamalarının seyrek olması ile karnınızdaki durum arasında bir bağlantı yok. Hormonal düzensizlik nedeniyle adet kanamaları da düzensiz olabilir. Karnınızdaki durum yapısal özelliğe bağlı. Düzenli ve bilinçli jimnastikle düzelir. Evlenmeniz ile bu durumun bir ilgisi yok. Eğer jimnastikle düzelmesini bekleyemeyecek derecede sorun ediyorsanız, lifting denilen bir estetik ameliyat ile de kesin sonuç alabilirsiniz.

Yağları aldırayım mı?

T. A. / Almanya

Sizin sorununuz da yukarıdaki cevaba benziyor. Estetik cerrahi tüm dünyada ve bu arada Türkiye’de de büyük başarılar gösteriyor. Karın yağlarını, cilt altından emme yoluyla almak mümkün olmakla birlikte, derinin fazlasıyla birlikte alınması daha da iyi sonuç veriyor. Bu yöntemlerin ileride çocuk sahibi olma açısından da bir riski yok. Ameliyatı Türkiye’de olmak istediğinize göre, izin vb. nedenlerle geldiğinizde, bir estetik cerrah ile ön görüşme yapmanızı tavsiye ederim.

Cinsel yaşamımı kısıtlamalı mıyım?

A. Onurlu / Ankara

Cinsel yaşamda, yaş ile kısıtlamalara gitmek doğru değil. Herkesin bünyesi birbirinden farklı olduğu için, eşler arasındaki uyuşma ve anlaşma daha önemli. Sizin yaşantınızın da normal olduğunu söyleyebilirim.

Ağız kurumanız sadece sabahları olduğu için, gece ağzınızın açık kalmasına bağlı olabileceğini sanıyorum. Burnunuzdan nefes almanızı güçleştiren bir olay varsa, bunun ortadan kaldırılması sorunu çözecektir.

Bel fıtığı olmuşsunuz

D. Yüksel / Belçika

Halk arasında bel fıtığı olarak tanınan hastalığa yakalanmışsınız. Bu hastalık, ağır kaldırma gibi zorlanma hallerinde ortaya çıkar.

Siz, gerek ilaç ve gerekse fizik tedavi yöntemleriyle önemli ölçüde rahatlamışsınız. Bu noktadan sonra yapmanız gereken, yeni bir atak olmasını önlemektir. Ağır kaldırmak, ağır şeyleri itip çekmek, yerden eğilerek bir şey almak gibi hareketlerden kaçınmalısınız. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenleri doktorunuzdan ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

İdeal kilom ne olmalı

R. Olcay / Almanya

Boy ile ideal vücut ağırlığı dengesi, ince ya da kalın kemikli olmaya göre değişir. Sizin gibi 153 cm. boyundaki bir bayanın, eğer ince kemikli ise 45, kalın kemikli ise 50 kg. ağırlığında olması gerekir. Eğer kilonuz bundan fazla ise, düşük kalorili ama bol proteinli bir rejim uygulayarak kilo verebilirsiniz.

Ancak uygulayacağınız rejimin bir doktor ya da beslenme uzmanı denetiminde olması şartıyla.


 
X